Wydarzenia

W parku się zaczerwieni

11 dorodnych, 7-letnich klonów odmiany „Red Sunset” zasadzono w minionym tygodniu w parku miejskim, na terenie starorzecza. Docelowo drzewa utworzą szpaler, ciesząc swoimi kolorami oczy wszystkich bywalców parku.

– Jestem ogromnie wdzięczny zespołowi Referatu Kształtowania Zieleni, który powstał w 2022 roku, że z takim zapałem, nieszablonowym podejściem realizuje kolejne ciekawe pomysły na terenie miasta. Już dziś mogę Państwu zdradzić, że kolejną nową inicjatywą będzie kwiatodzielnia – mówi burmistrz Norbert Rzepisko.

Klon czerwony „Red Sunset” swoją nazwę zawdzięcza zarówno kwiatom – rozwijającymi się przed liśćmi i mającymi barwę czerwoną jak i liściom, które z zielonych przebarwiają się jesienią na intensywnie czerwony kolor (czasem żółty lub pomarańczowy, co jest zależne od różnic temperatury dnia i nocy). Klon czerwony „Red Sunset” w naturalny sposób formuje piramidalną koronę z trójklapowymi zielonymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor. Wiosną natomiast, przed rozwinięciem się liści, kwitną drobne czerwone kwiaty. Klon czerwony jest jedną z mniej znanych roślin pożytkowych, a bardzo atrakcyjną ze względu na wczesną porę kwitnienia. Zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie produkują słodki nektar. Pszczoły, o ile pozwoli im na to odpowiednia pogoda, chętnie oblatują kwiaty tego gatunku, zbierając nektar i pyłek. To przemyślane i celowe działania zmierzające do poprawy bioróżnorodności naszego parku miejskiego. 

– Pomysłów w Referacie Kształtowania Zieleni jest bardzo dużo. Jest on o tyle szczególny, że rytm pór roku wyznacza dynamikę pracy. Skwery, parki, rabaty, ronda, nasadzenia w donicach – projekty, realizacja, utrzymanie – to wszystko nasza praca referatu. Pracowników częściej spotkacie państwo w terenie niż za biurkiem, czy słońce, czy deszcz. Pozytywny odbiór i komentarze mieszkańców cieszą i motywują do dalszej pracy – dodaje burmistrz.

Źródło: UMiG

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *