Pasja życia
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę “Pasja życia” Pawła Kowala. Pan Paweł tym razem zabiera nas w podróż do świata kolei – technika i infrastruktura dawnych lat, “odmalowana” na nowo.
Wernisaż wystawy odbędzie się 14 kwietnia o godzinie 17:00 w kawiarni Live-Book Cafe. Ekspozycję można podziwiać do 7 czerwca br.
Paweł Kowal – urodzony w 1971 roku w Krakowie, obecnie mieszkaniec Radziszowa. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zawodowo jest inżynierem. Pasja malarska stanowi jego drugie „JA” i nieustannie towarzyszy mu w codziennym życiu.
Jest pasjonatem szkicu. Ulubione techniki to piórko, tusz i węgiel. Stanowią one bazę do późniejszych obrazów artysty. Architektura, technika, infrastruktura przemysłowa oraz kolejowa, tak bliskie zainteresowaniom, są częstym tematem jego prac. Autor na Akademii Sztuk Pięknych rozwijał swój warsztat, zagłębiając się w techniki malarstwa olejnego, rysunku, malarstwa ściennego oraz technik multimedialnych. Akademia pomogła mu rozwinąć swobodę wypowiedzi i kontakt z własnym wnętrzem. Dała mu motywację do działania i pracy artystycznej. Fascynacja światem techniki przeplata się z potrzebą egzystencjalnej wypowiedzi na temat współczesnego świata.
O wystawie
PASJA ŻYCIA, jako fascynacja techniką kolejową. Te prace stanowią początek rozpoczętego w 2023 roku projektu „Zielone Drzwi”. Są próbą ożywienia świata zapomnianej infrastruktury kolejowej. Pokazanie jej w ożywczych barwach, to swoisty wyraz szacunku dla twórców tych rozwiązań i genialnych pomysłów. Często zapomniane lub zniszczone, żyją obok nas skazane na zagładę. Ludzkość zafascynowana nowymi technologiami zapomina o ogromnym dorobku świata techniki, które są naszą tożsamością, ignorowaną przez współczesnych twórców. „Amputujemy” te dokonania, które, choć prymitywne, były niezawodnie skuteczne, choć obecnie nie przystają do współczesności. Niszczeją i niestety większość z nich pozostaje już niemożliwa do uratowania. Artystyczne utrwalenie tego świata na obrazach i zdjęciach stanie się jedynym dowodem ich istnienia, odkryciem ich ducha dla oka widza. Prace tego cyklu, to:
- DRZWI OBROTOWE – możliwość dróg wyborów do przywrócenia rzeczy nieistniejących;
- DOJRZEĆ – umiejętność zobaczenia rzeczy, których już nie widać, przez tych, co jeszcze umieją patrzeć;
- WARSTATY – zapomniane emocje gwary najważniejszych niegdyś budowli tej infrastruktury;
- ATRAKCJA – fascynacja trzech trakcji: parowej, spalinowej i elektrycznej;
- ROZJAZDY – ożywienie zwierciadłem natury tego, co na ziemi;
- UDŹWIG – moc zabytkowych konstrukcji skazanych na zagładę.
PASJA ŻYCIA – świata emocji. Przekazanie głębokich uczuć względem współczesności. Jest to cykl obrazów z ulotnych momentów podczas podróży autora. Momentów, które interpretują świat jego wartości. Są one definicją fundamentalnych zagadnień mających domniemany wpływ na tożsamość ludzkości. Na cykl składają się:
- EXODUS – przejście między światem Sacrum a Profanum;
- RAJ – sposoby patrzenia na własne życie, z oddaniem się drugiej osobie;
- BRAMA – siła, odwaga i niepewność podejmowanych decyzji w życiu;
- ISTOTA – uśpiona natura w konfrontacji z Istotą, jej tożsamością, osobowością i samostanowieniem;
- BYT – synonim wolności i samoograniczenia, świadomość własnych decyzji;
- ŻYCIE – droga ku przeznaczeniu w bezpiecznym płaszczu.
Źródło: MBP w Skawinie