Kultura

Mrówy z wyróżnieniem

Jakaż duma nas rozpiera z powodu WYRÓŻNIENIA przyznanego „Mrówom” w ramach powiatowych eliminacji 39. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK. Najmłodsze nasze teatralne dziecko, Teatr „Mrówy” podczas eliminacji zaprezentował spektakl pt.: „ZOO”, wg autorskiego scenariusza i w reżyserii  Katarzyny Polus.

Spektakl ten w obsadzie czternastu młodych aktorów, tym bardziej wart jest wyróżnienia, iż stworzyli go w dużej mierze debiutanci. To ogromny sukces zespołu i instruktorki, która od tego sezonu wzięła pod swoje skrzydła nie tylko zajęcia Mróweczek, ale i Grupy Teatralnej „Wszystko Gra”. Oba zespoły wzięły udział w eliminacjach, które przeprowadziło Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.

Wyróżniony spektakl „ZOO” stworzyła obsada w składzie: Zosia Piłat – Zebra, Sonia Solak –  Pająk, Sara Solak – Lew, Ania Wyka – Tygrysica, Ania Knapik – Żyrafa, Antosia Pituch – Królik, Hania Almert – Foka, Olga Suder – Paw, Blanka Kara – Niedźwiedź, Lena Nawracaj – Słoń, Ada Janiszewska – Wąż, Lara Downar – Kot, Julka Wcisło – Małpka, Martyna Budzyńska – Sowa.
To cudowne skupisko zwierząt pełne różnych temperamentów i przyzwyczajeń stworzyły fantastyczne dzieci, z którymi żywimy nadzieję na owocną, pełną energii i pomysłów aktorską przyszłość.

Starsza grupa teatralna wystąpiła ze spektaklem w „W kolejce”, który powstał według projektu zespołu, a reżyserii podjęła się prowadząca zajęcia, Pani Katarzyna. W spektaklu wystąpili:  Aurelia Róż, Julia Ujma, Oliwia Zemła, Dominika Boroń, Radosław Krzyżowski, Patrycja Połyniak, Wiktoria Studnicka, Izabela Pac, Sabina Swół, Jagoda Wcisło, Karol Kostowal, Zosia Kowalczyk, Dominika Ćwięka, Sandra Szczyrbak.

Grupom z Centrum Kultury i Sportu towarzyszył teatr ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie, czyli „Perełki”,  Laureat I miejsca tegorocznej, piątej edycji Melpomeny – Gminnego Festiwalu Teatrów Szkolnych. Oczywiście za sukcesem zespołu „Perełki” stoi praca, doświadczenie i niezwykle trafna intuicja prowadzącej – Pani Katarzyny Polus.

A udział w eliminacjach Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK był dla zespołów ogromną przygodą i teatralnym wyzwaniem, któremu chcieli sprostać aktorzy wszystkich reprezentujących Skawinę zespołów. Bajdurek to jedna z najstarszych i najbardziej znaczących imprez teatralnych w Małopolsce, które w tym roku Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ organizuje go już po raz 39. Swoim zasięgiem wydarzenie obejmuje województwo małopolskie, a jego głównym założeniem jest prezentacja dorobku dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych do 16 roku życia, pracujących w placówkach oświatowych i ośrodkach kultury. Festiwal odbywa się w dwóch etapach: eliminacji powiatowych, w których uczestniczy ponad 200 zespołów oraz spotkania finałowego w Nowym Sączu dla ok. 30 najlepszych grup teatralnych.

Gratulujemy sukcesu i zaangażowania, które niewątpliwe zapisze się trwale we wspaniałych teatralnych wspomnieniach wszystkich aktorów.

Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach uda nam się dotrzeć do finałowej 30-tki. Czego życzymy nie tylko zespołom, ale i nam wszystkim, twórcom, widzom, rodzicom.

Marta Tyrpa, źródło: CKiS

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *