Sport

Zagrają, aby pomóc Adasiowi

Fundacja „Dar Serca”, PKS „Milenium” Skawina oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie mają zaszczyt zaprosić na Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Halowej im. Zbigniewa Morawskiego, który odbędzie się 12 marca 2023 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Skawinie przy ul. Konstytucji 3 Maja 4, w godzinach od 9.00 do 13.00.  Rywalizacja pomiędzy zaproszonymi amatorskimi drużynami zostanie połączona z charytatywną aukcją i zbiórką pieniędzy na rzecz małego Adasia z Jaśkowic. Dodatkowo program wydarzenia wzbogacą swoimi występami grupy artystyczne ze Skawiny. Wstęp na widownię jest bezpłatny (liczba miejsc ograniczona).

5-letni Adaś choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a – nieuleczalną chorobę genetyczną, która prowadzi do nieodwracalnego zaniku mięśni. To choroba wielonarządowa, podczas której dochodzi do obumierania wszystkich mięśni, łącznie z sercem. W zaawansowanym stadium pojawiają się problemy z oddychaniem, a w końcu niezbędny staje się respirator. W przebiegu dystrofii mięśniowej Duchenne?a pacjenci najczęściej umierają przed ukończeniem 25-go roku życia. Obecnie nie ma skutecznego leczenia, ale jeszcze w tym roku ma pojawić się kilka skutecznych terapii, które pozwolą na jakiś czas zatrzymać chorobę. Potencjalne leczenie będzie bardzo kosztowne i prawdopodobnie dostępne tylko w Stanach Zjednoczonych.

Adaś jest radosnym, niezwykle uczuciowym dzieckiem. Interesuje go: kosmos, wulkany, lawiny, huragany. Uwielbia chodzić na spacery z psem, bawić się klockami ze swoją starszą siostrą, a także budować makiety, które nazywa swoimi projektami. Jest bardzo komunikatywny, uwielbia towarzystwo i z chęcią chodzi do przedszkola. Twierdząc, że tam ma swoich przyjaciół. Mimo młodego wieku Adaś doskonale zdaje sobie sprawę ze swojej niepełnosprawności i bardzo dzielnie z nią walczy. Wie, że przez chorobę nie może biegać, skakać, ma wystające łopatki i bardzo szybko się męczy. Niestety, pomimo rehabilitacji na łydkach powstają zgrubienia i czasami chłopiec ze łzami w oczach pyta czemu nie może nadążyć za swoimi kolegami. Ponadto Adaś wymaga stałej kontroli w poradni laryngologicznej, neurologicznej, kardiologicznej, ortopedycznej, alergologicznej, reumatologicznej czy gastroenterologicznej. Jest też pod opieką neurologa w Belgii prof. Serve, gdzie co pół roku musi stawiać się na wizyty kontrolne. Jest podopiecznym Fundacji ?Dar Serca?, która niesie pomoc finansową, rzeczową i prawną najbardziej potrzebującym mieszkańcom Miasta i Gminy Skawina. Szczególną troską otacza dzieci chore i niepełnosprawne oraz wspiera dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i te pokrzywdzone w różny sposób przez los.

Naszym celem jest, aby wydarzenie organizowane wspólnie z Fundacją „Dar Serca” Skawina oraz Parafialnym Klubem Sportowym „Milenium” Skawina stało się imprezą cykliczną. Co roku oprócz łączenia zabawy ze sportem chcemy zbierać środki wspomagając osoby potrzebujące z terenu naszej gminy. Dlatego też w porozumieniu z rodziną ŚP. Pana Zbigniewa Morawskiego postanowiliśmy temu wydarzeniu nadać Jego imię. Właśnie jego, wielkiego Skawinianina, który przez całe swoje życie był szczerze zaangażowany w działalność społeczną i charytatywną na terenie naszej gminy.

Więcej szczegółów już wkrótce – zachęcamy Państwa do śledzenia informacji na stronie internetowej: www.ckis.pl oraz na profilu na Facebooku.

Możecie już teraz wesprzeć Adasia wpłacając datki na subkonto:

BS w Skawinie 56 8600 0002 0000 0097 9364 0008 „dla Adasia”

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *