Unia wskazuje kluczowe terminy ws. pieców gazowych
W 2023 roku, europejski parlament i Rada Unii Europejskiej doszły do porozumienia w sprawie wprowadzenia zmian w dyrektywie EPBD, znanej również jako dyrektywa budynkowa. Jak czytamy na portalu Wirtualna Polska, głównym celem tych zmian jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych generowanych przez budynki na terenie Unii Europejskiej. Czy jednak te zmiany oznaczają, że w Polsce zostanie wprowadzony zakaz ogrzewania domów gazem?
Zmiany w dyrektywie są odpowiedzią na szacunki Unii Europejskiej, które pokazują, że budynki są odpowiedzialne za 36% emisji gazów cieplarnianych i 40% zużycia energii. Nowa dyrektywa, która ma szansę zostać przyjęta w najbliższych tygodniach, zawiera plany dotyczące termomodernizacji budynków na terenie całej Unii Europejskiej oraz regulacje dotyczące stopniowego ograniczania używania paliw kopalnych do ogrzewania budynków.
Unia Europejska planuje stopniowe ograniczanie używania gazu jako paliwa. Nie jest to perspektywa bardzo odległa. Całkowite wycofanie kotłów na paliwa kopalne ma nastąpić najpóźniej do 2040 roku. Jakiekolwiek „zakazy” nie są aktualnie na porządku dziennym i są raczej odległą perspektywą.
Zgodnie z nowymi przepisami, przez kolejne lata będzie można korzystać z kotłów gazowych. Co więcej, pierwsze terminy określone przez Unię Europejską dotyczą nowych budynków oraz tych, które będą poddane gruntownym remontom w celu termomodernizacji. Jednak spalanie gazu będzie coraz mniej opłacalne.
W nowelizacji dyrektywy budynkowej mają zostać określone konkretne cele oraz możliwe terminy ich realizacji. Jak wskazano w dokumencie, od 2025 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny przestać promować i dopłacać do wymiany źródeł ogrzewania na piece zasilane paliwami kopalnymi. Nadal jednak ma być możliwe oferowanie wsparcia finansowego w przypadku wymiany ogrzewania na ogrzewanie hybrydowe – na przykład, gdy ogrzewanie gazowe będzie wspierane przez pompę ciepła czy kolektory słoneczne.
Kolejnym terminem wskazanym w dyrektywie jest rok 2028. Od tego czasu ma obowiązywać zakaz instalowania ogrzewania i rozwiązań grzewczych, zasilanych paliwami kopalnymi, w przypadku, gdy są one własnością państwa. W 2030 roku nakaz zeroemisyjności ma dotyczyć wszystkich nowych budynków.
Czy zakaz ogrzewania gazem oraz innymi paliwami kopalnymi obejmie również domy i budynki prywatne? Zgodnie z proponowaną nowelizacją dyrektywy „od 2030 r. wszystkie nowe budynki powinny być budynkami bezemisyjnymi, a istniejące budynki powinny zostać przekształcone w budynki bezemisyjne do 2050 r.”.
Dla właścicieli domów pierwszą ważną datą jest jednak 2025 rok. Planowane wprowadzenie ograniczenia funkcjonowania dofinansowań do źródeł ogrzewania, może oznaczać bowiem konieczność wprowadzenia zmian w dotychczasowym działaniu programów zachęcających do wymiany starych pieców.