Oregano i jego zdrowotne właściwości
Oregano, które jest powszechnie znane jako lebiodka pospolita, to zioło, które jest niezastąpionym składnikiem kuchni włoskiej, szczególnie w przypadku pizzy i sosów pomidorowych. Jednak jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do kulinariów. Jak czytamy na portalu Wirtualna Polska, jest to zioło, które jest cenione za swoje zdrowotne właściwości. Wielokrotnie potwierdzono naukowo, że oregano ma działanie przeciwbakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze i antyrakowe, co czyni je jednym z najzdrowszych ziół na świecie.
Co tak naprawdę kryje się w zielonych listkach? To przede wszystkim karwakrol, naturalny fenol o działaniu antyoksydacyjnym. Oregano zawiera również tymol i seskwiterpeny. W jednym z badań naukowych, uczestnicy, którzy przyjmowali olejek z oregano, zaobserwowano znaczącą poprawę stężenia cholesterolu.
Inne badanie, opublikowane na łamach „Phytotherapy Research”, sugeruje, że oregano może mieć działanie przeciwnowotworowe. Może okazać się przydatne w leczeniu różnych rodzajów raka, takich jak rak wątroby, płuc czy piersi. Badacze z Long Island University w Nowym Jorku dowiedli także, że karwakrol może niszczyć komórki raka prostaty.
W sezonie infekcyjnym warto przygotować napar z oregano, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Napar ten łagodzi ból gardła i działa przeciwzapalnie, co może pomóc zmniejszyć ból mięśni podczas infekcji wirusowych.
Olejek z oregano jest skuteczny w dolegliwościach związanych z kaszlem, ponieważ ma działanie wykrztuśne i rozkurczowe. Może być szczególnie przydatny dla osób cierpiących na astmę, zapalenie oskrzeli czy zapalenie migdałków.
Przewlekły stan zapalny jest często obecny w chorobach autoimmunologicznych i metabolicznych, takich jak cukrzyca. Może również zwiększać ryzyko chorób serca. Badania naukowe wskazują, że dzięki bioaktywnym związkom roślinnym, oregano może redukować stres oksydacyjny i łagodzić stan zapalny.
Badanie opublikowane w „Journal of Agricultural and Food Chemistry” ujawnia również, że przyprawa może blokować dwa enzymy kluczowe dla wydzielania insuliny. Dodatkowo, działa w sposób podobny do leków na cukrzycę.
Oregano można również wykorzystać do pielęgnacji skóry. Wystarczy przygotować maseczkę z naparu z dwóch łyżeczek suszu i zielonej glinki w proszku, którą można kupić niemal w każdej drogerii.
Tak przygotowaną maseczkę nakłada się na twarz i pozostawia do zastygnięcia, a następnie spłukuje letnią wodą. Maseczka nie tylko odświeża i tonizuje skórę, ale przede wszystkim działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Flawonoidy i kwasy fenolowe zawarte w oregano działają kojąco, łagodząc podrażnienia skóry.