Wydarzenia

Vesuvius kontynuuje zrównoważony rozwój – uruchomiono instalację odazotowania spalin

Firma Vesuvius Poland Sp. z o.o. w Skawinie uruchomiła nowatorską instalację odazotowania spalin. To pierwszy tego typu system w Polsce, a jego celem jest zmniejszenie odziaływania zakładu na otoczenie. To kolejna inwestycja skawińskiej firmy związana ze zrównoważonym rozwojem.

Instalacja SCR (Selective Catalytic Reduction – selektywna redukcja katalityczna) oczyszcza spaliny z aż 7 niezależnych urządzeń produkcyjnych. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, system efektywnie redukuje emisję tlenków azotu NOx do atmosfery o ponad 95 proc., a lokalna społeczność oddycha czystszym powietrzem. Pierwsza tego typu instalacja w Polsce została w całości zaprojektowana i wykonana przez specjalistów z SBB ENERGY S.A, firmy, która od przeszło 30 lat specjalizuje się w tego typu technologiach.

 Nasz zakład zyskał najnowocześniejszy system spełniający liczne, surowe normy emisji spalin, co jest szczególnie istotne także z punktu widzenia mieszkańców Skawiny. Cieszę się, że wszelkie wyzwania, jakie napotkaliśmy po drodze do realizacji tego projektu, udało się rozwiązać dzięki innowacyjności i nieszablonowym pomysłom inżynierów z SBB ENERGY mówi Piotr Serwatka, Manufacturing Engineering Project Manager Vesuvius Poland.

Każde z 7 urządzeń (pieców) podłączonych do w pełni automatycznej instalacji posiada odrębne moduły przepływowe, dzięki czemu spaliny są niezależnie monitorowane i przekazywane do oczyszczenia w katalizatorze. Proces odazotowania spalin został zaprojektowany w technologii SCR z wodą amoniakalną jako reagentem – ten dozowany jest jednorodnym strumieniem w ilości zaledwie pół litra na godzinę, co dowodzi niezwykłej efektywności całego procesu.

– Vesuvius Poland w Skawinie rozwijamy w duchu zrównoważonego rozwoju, nie tylko za sprawą wyrobów ogniotrwałych, które charakteryzują się coraz to wyższą trwałością i możliwością recyklingu, ale także działań ekologicznych. Ważnym elementem zielonej transformacji był zrealizowany kilka lat temu program inwestycyjny „Vesuvius 2019”, który poprawił komfort życia mieszkańców Skawiny – mówi Piotr Sperka, Site Director Vesuvius Poland.

„Vesuvius 2019” to program o wartości 14,5 mln zł. Obejmował on trzy przedsięwzięcia (m.in. instalację dopalacza termicznego), których zasadniczym celem była neutralizacja lotnych związków organicznych – te mimo spełniania norm emisji, okresowo powodowały uciążliwości zapachowe w sąsiedztwie zakładu. Po sukcesie inwestycji, zainicjowano program zmierzający do redukcji emisji CO2, odpadów oraz ograniczenia zużycia energii. Co istotne, obecnie cała energia elektryczna zużywana do produkcji pochodzi z OZE, a na terenie zakładu została wybudowana instalacja fotowoltaiczna.

Vesuvius Poland Sp. z o.o. w Skawinie to część Grupy Vesuvius – światowego lidera w inżynierii przepływu topionego metalu. Firma Vesuvius oferuje pełen zakres wyrobów, usług i rozwiązań technicznych dla swoich klientów na całym świecie w szczególności w przemyśle hutniczym, stalowniczym i odlewniczym. W związku z sukcesywnym rozwojem firma oferuje zatrudnienie na stanowiska produkcyjne i nie tylko, szczegóły na stronie: poznajmysie-vesuvius.pl

Tekst sponsorowany


Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *