Wydarzenia

Wręczyli statuetki przyjaciela szkoły

250 lat temu, 14 października 1773 roku została powołana Komisja Edukacji Narodowej, pierwsza na ziemiach polskich i w Europie centralnej świecka władza oświatowa. 


Jubileusz to dobra okazja do przywołania historii, zasług oraz dorobku Komisji Edukacji Narodowej. 12 października cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 w Skawinie, wraz ze wspaniałymi gośćmi, miała okazję przenieść się w czasy Komisji Edukacji Narodowej, by pokazać jak była ważna i potwierdzić, że z dziedzictwa KEN szkoła czerpie w codziennej pracy tak, jak robiły to kolejne pokolenia. Dyrektor Elżbieta Gutierrez podkreślała, że Komisja Edukacji Narodowej stworzyła podwaliny nowoczesnego szkolnictwa polskiego i dlatego szkoła nosząca zaszczytne imię KEN hołduje najwspanialszym jej ideom: organizacji nauki na najwyższym poziomie, uczeniu rzeczy praktycznych: „Non scholae, sed vite discimus („Nie dla szkoły, lecz dla życia się uczymy”), a także dobremu wychowaniu, bo przecież „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Licznie zgromadzeni goście: Arkadiusz Wrzoszczyk – Wicestarosta Powiatu Krakowskiego, Witold Grabiec – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Ryszard Majdzi k- Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Skawinie, ks.. Andrzej Lichosyt – Proboszcz Parafii Św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza, Urszula Stochel – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Skawinie, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Skawinie, Komendant Straży Miejskiej Skawinie, wielu dyrektorów instytucji wspierających
szkołę, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz rodzice uczniów klas pierwszych, jako że w tym dniu uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, mieli okazję dowiedzieć się, jak wiele uczniowie „Trójki” wiedzą o czasach Komisji Edukacji Narodowej i jej osiągnięciach. W trakcie wspaniałego „obiadu czwartkowego”, wcieliwszy się w role gości Jego Wysokości Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego uczniowie starszych klas weryfikowali wiedzę i umiejętności pierwszaków, którzy prezentowali się w pięknych tańcach, piosenkach
i recytacjach, świetnie przygotowani przez panie wychowawczynie: Dorotę Faber oraz Joannę Drosińską.

Jako, że Święto KEN, to także święto nauczycieli i pracowników szkoły, nie zabrakło serdecznych życzeń oraz Nagród Dyrektora, które wyróżniającym się pracownikom wręczyła dyrektor Elżbieta Gutierrez. Ponadto, jak co rok, wręczone zostały statuetki „Przyjaciela Szkoły”, które przyznano Bankowi Spółdzielczemu w Skawinie oraz Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 3 w Skawinie.

Szkoła Podstawowa nr 3 w Skawinie

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *