Kultura

Wymiana polsko – niemiecka. Spotkanie z teatrem

Wymiana polsko – niemiecka w Szkole Podstawowej nr 6 to już tradycja. W dniach 17-23 września 2023 polscy uczniowie po dłuższej przerwie, gościli grupę 18 rówieśników i ich nauczycieli z Ernst Mach Gymnasium z Hürth, partnerskiego miasta Skawiny.


Uczniowie z Niemiec przez tydzień mieszkali u swoich polskich kolegów i koleżanek, z którymi wcześniej korespondowali. Wspólnie spędzony czas był bardzo owocny – była okazja poznać szkołę, uczestniczyć w warsztatach oraz integracyjnych wycieczkach. Tegorocznej wymianie towarzyszyło hasło „Spotkanie z teatrem”.

W ramach tego przedsięwzięcia młodzież miała możliwość zwiedzania Teatru Słowackiego gdzie uczestniczyła w profesjonalnych warsztatach teatralnych prowadzonych przez jedną z aktorek tego teatru. Na liście atrakcji tegorocznej wymiany nie mogło zabraknąć także zwiedzania miasta. Pomimo deszczowej pogody udało się pokazać niemieckim kolegom najważniejsze i najciekawsze zabytki oraz miejsca w Krakowie.

Wycieczka do Zakopanego była największą atrakcją, a to wszystko dzięki górskiej wycieczce Doliną Strążyską, pięknym widokom z Gubałówki czy spacerom Krupówkami. Na koniec wszyscy udali się do Teatru Witkacego.

Kolejny dzień to wyjazd grupy Niemieckiej do Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu.

Uczestnicy wymiany gościli również w Urzędzie Miasta i Gminy Skawina, gdzie odbyło się spotkanie z Burmistrzem Miasta panem Norbertem Rzepisko. Po spotkaniu grupę zaproszono na spacer do parku, gdzie przy pomniku Króla Kazimierza Burmistrz opowiedział historię miasta, a następnie wręczył wszystkim obecnym upominki. W tym dniu uczniowie zasadzili „Drzewo Przyjaźni” upamiętniając tym swój przyjazd do Skawiny.

Podczas kolejnych dni były prace nad projektem teatralnym, integracja, próby, przygotowanie kostiumów i scenografii, wszystko to po to, aby w pożegnalny wieczór móc zaprezentować scenki teatralne. Dzień zakończył się wspólną zabawą i dyskoteką.

Integracja młodzieży polsko – niemieckiej była wyjątkowym czasem dla wszystkich. Podczas pożegnania na lotnisku w Balicach był płacz, śmiech i wzruszenie, ale i nadzieja, że w maju znów uczniowie się zobaczą, tym razem w Niemczech.

Dla młodzieży niemieckiej pobyt w Polsce był to znakomitą okazją do poznania naszych zwyczajów, zabytków i historii Polski. Wierzymy, że taka wymiana uczniowska to szansa na nawiązanie nowych przyjaźni z rówieśnikami, przełamania stereotypów i barier oraz szlifowania znajomości języków obcych.

A o wszystko dzięki pomocy Rodziców, Dyrekcji i całej społeczności szkoły, Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), Władzom Miasta i Gminy Skawina oraz UKS „Jedynka”. Za co serdecznie dziękują uczniowie!

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży jest dofinansowana ze środków Urzędu Miasta i Gminy Skawina oraz PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży).

Źródło: SP6

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *