Kultura

Marzenie o złotych piegach

A wszystko za sprawą wspaniałej historii Akademii Pana Kleksa, którą pamięta niejedno pokolenie. Któż nie marzył o wstąpieniu w progi Akademii, choć ta (domena czasów) zarezerwowana była tylko dla chłopców. Dziś dzieciaki pewnie raczej marzyłyby o Hogwarcie, ale rodzice zapewne z  sentymentem przyprowadzili swoje pociechy na spotkanie z teatralną wersją historii o Adasiu Niezgódce.

Spotkanie z aktorami Krakowskiego Biura Promocji Kultury zapewne należało do udanych. Cisza na sali mogła być tego dowodem. Krótkie poruszenie można było zauważyć wyłącznie podczas zmiany planów, jako że nasz bohater – Adaś – miał wiele miejsc do przebycia za sprawą zadań do wykonania powierzonych mu przez Pana Kleksa. Adaś Niezgódka, który sam mówił o sobie „niezguła” (ciekawe, czy dzieci wiedziały, co miał na myśli), należał do nieśmiałych chłopców, bo często sprawy wymykały mu się z rąk, a życiowe zadania nie zawsze wychodziły mu zgodnie z zamierzeniem. Jednak wszystkie zlecone przez Dyrektora Akademii zadania wykonał brawurowo. Spotkanie z dzikiem nie było takie straszne; nie dał się nabrać Meluzynie na wypicie złego nektaru, a zagadki, które zostały mu zadane (z podpowiedzią dzieci) rozwiązał celująco. Pająk, który rzekomo miał zarzucać sidła na dzieci, okazał się całkiem sympatyczny i nie taki groźny, a spotkanie z Kaczką Dziwaczką zaowocowało lekcją pływania, które dla Adasia było dotąd rzeczą niemożliwą do nauczenia. Zatem pobyt w Akademii był dla Adasia okazją do sprawdzenia się, uwierzenia w siebie i rozwinięcia umiejętności, które dotąd w nim drzemały, a nie umiał ich odkryć.

Złote piegi, którymi obdarzył go Pan Kleks – były wspaniałym wyróżnieniem i usankcjonowały jego zrealizowane wyzwania. To spotkanie było tym bardziej bliskie naszej starszej publiczności, że w rolę tytułowego bohatera wcielił się znany skawińskiej widowni – Tomasz Okarmus, aktor Teatru Maska, niezapomniany kelner z Mirandoliny („W gospodzie”), ojciec z „Wesołego Wdowca”, Profesor i Turek ze sztuki Moliera „Mieszczanin Szlachcicem”, czy fenomenalny Stomil w „Tangu” Mrożka.

Na zakończenie spektaklu  dzieci chętne na spotkanie z Panem Kleksem miały okazję do zamienienia kilku słów z Dyrektorem Akademii, zrobienia sobie z nim zdjęcia, a także – co najważniejsze – do zdobycia złotych piegów. Czegóż chcieć więcej?

Fotogaleria z wydarzenia autorstwa Jarosława Karasińskiego.

Do zobaczenia w styczniu na kolejnym spotkaniu z cyklu Teatr Dzieciom. Tym razem musical „Dobre rady Lisa Witalisa” w wykonaniu Grupy O! Teatr.
Zapraszamy 8 stycznia o niezmiennej godzinie 17.30.

Marta Tyrpa, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *