Historie z okradzionego kraju
To było spotkanie, po którym nie idzie się spokojnie spać, planując podróż turystyczną. To było spotkanie z historią kolonizacji, wyzysku, wykorzystywania i niszczenia: ziemi, ludzi, przyrody, kultury, ludzkiego ducha. Spotkanie pełne gorzkiej prawdy i emocji, które ze sobą przyniosło. Ciężko zaakceptować fakt, że mieszkając na drugiej półkuli także przykłada się rękę do degradacji środowiska i eskalacji biedy w kraju rozkradzionym przez dyktatorską władzę.
Paragwaj – kraj, w którym wszystko jest inne, „pierwsze”, „bardziej”. W którym procesy „globalizacyjne” i „cywilizacyjne” widać mocniej. Który skupia jak w soczewce efekty rabunkowej gospodarki kolonizacyjnej, tworzenie monokultur hodowlanych kosztem nieodwracalnej destrukcji środowiska naturalnego i życia lokalnych społeczeństw.
Straszliwie smutne wnioski nasuwają się po takim spotkaniu. Pytanie „Jak można tam żyć?” powtarzało się wśród opuszczających Pałacyk „Sokół” w piątkowy wieczór.
Wojciech Ganczarek w bardzo żywy i plastyczny sposób poprowadził nas przez historię Paragwaju, która determinuje jego obecną sytuację. Procesy kolonizacyjne sprzed 500 lat, dla nas pokryte kurzem historii, nagle nabrały znaczenia i odzwierciedlenia w obecnych stosunkach społecznych, gospodarczych, mentalnych. W nieustannym zagrabianiu ziemi przez nowych kolonizatorów: super bogate korporacje z całego świata. Wydaje się, że nie ma nadziei dla kraju, który nawet przez swoich sąsiadów jest kompletnie niepoznany i nierozpoznawalny. Czy można zmienić myślenie globalne, jak trucicielskie dla środowiska są plantacje soi, napompowanej chemią? Czy istnieje szansa na przywrócenie równowagi w kraju, który już nawet nie jest swój własny?
Osobom, poruszonym spotkaniem z Wojciechem Ganczarkiem i chcącym dowiedzieć się więcej, polecamy dokument filmowy „Soy Paraguayo”, a przede wszystkim jego publikację „Sprzedani. Reportaże z peryferii”.
Dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejne spotkania.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji -> https://www.flickr.com/photos/ckiswskawinie/albums/72177720311572128.
Joanna Kurpiel, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński