Feliks Bieganowski, Marlena Dunaj i Alina Klimiuk zwycięscy
Przedstawiamy wyniki konkursu plastycznego „Jajo Wielkanocne”, które zostały ogłoszone podczas JAJmarku Wielkanocnego 2024. Konkurs przeznaczony był dla dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu miasta i gminy Skawina.
Przedmiotem konkursu było wykonanie jaja wielkanocnego dowolną techniką plastyczną na bazie jajka styropianowego o wysokości 20 cm. Jajko musiało być przestrzenne (nie płaskie), własnoręcznie ozdobione. Jury oceniając prace kierowało się następującymi kryteriami:
– nawiązanie do tematyki konkursu,
– oryginalność i pomysłowość,
– jakość i staranność wykonania,
– wkład pracy włożony w wykonanie poszczególnych elementów kompozycji,
– estetyka pracy konkursowej.
Jury szczególną wagę przywiązało do samodzielności wykonania prac przez dzieci.
Komisja Konkursowa w składzie:
- Karolina Kozanecka – Przewodnicząca Jury, Z-ca Dyrektora ds. Kultury Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, artysta plastyk, absolwentka Wydziału Artystycznego Akademii Pedagogicznej w Krakowie.
- Ewa Przebinda – Kierownik Działu Realizacji Projektów Kultury Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, organizator kultury.
- Agnieszka Kupczyk – animator zabaw, absolwentka wielu kursów artystycznych, florystycznych i zdobniczych, Trener Akademii Emocji, Trener międzynarodowego programu Destination Imagination.
oceniła 134 prace zgłoszone do Konkursu Plastycznego, które wpłynęły w regulaminowym terminie tj. do 15 marca 2024 r.
Prace były ocenione w czterech kategoriach wiekowych: dzieci w wieku do 6 lat, klasy I–IV, klasy V–VIII oraz w kategorii open (powyżej 15 lat).
Celem konkursu była prezentacja najciekawiej zdobionych jaj z nawiązaniem do Świąt Wielkanocnych, rozwijanie wrażliwości artystycznej osób wykonujących zdobione jajka, nabywanie umiejętności tworzenia dekoracji w różnych technikach oraz zachęcanie mieszkańców gminy do twórczej aktywności.
W wyniku oceny prac Jury przyznało w poszczególnych kategoriach wiekowych następujące nagrody:
Kategoria I – dzieci do 6 lat:
Miejsce I – Feliks Bieganowski
Miejsce II – Weronika Filus
Miejsce III – Eliza Gondek
Wyróżnienie: Krzysztof Ścibor, Iga Szmyd
Kategoria II – szkoły podstawowe, klasy I – IV:
Miejsce I – Marlena Dunaj
Miejsce II – Naomi Handzel, Maksymilian Kalicki
Miejsce III – Jakub Ścibor, Zuzanna Stefańska
Wyróżnienie: Izabela Dudziak, Aleksander Przybyło
Kategoria III – szkoły podstawowe, klasy V-VIII:
Miejsce I – Alina Klimiuk
Miejsce II – Natalia Myśliwiec
Miejsce III – Maksymilian Machnik
Wyróżnienie: Alan Okarmus
Kategoria IV – open: nie przyznano
Duża liczba zgłoszonych do konkursu jaj, jak i ogromna kreatywność uczestników sprawiła, że ocena prac konkursowych była nie lada wyzwaniem dla jury. Pomysłowość w dekoracji, wielość i różnorodność użytych materiałów (makarony, muszle, klocki lego, cekiny, bibuła itd.), oraz zaangażowanie dużej ilości uczestników (134 osoby), ponownie zaskoczyło organizatorów. Wszystkie oddane do oceny prace były niepowtarzalne, indywidualne, zaskakujące pomysłowością. W każdej kategorii wiekowej zdarzyły się jednak prace, które nie spełniały wymogów Regulaminu, a tym samym nie zostały zakwalifikowane do oceny jury. Wyłączeniu podlegały m.in. prace niesamodzielne, prace płaskie oraz prace zbiorowe.
Jury zgodnie stwierdziło, że prace zgłoszone do konkursu doskonale pokazywały jak różnorodna potrafi być wyobraźnia, a ogromne zainteresowanie konkursem oraz nieograniczony potencjał twórczy mieszkańców gminy Skawina (bez względu na wiek), potwierdziły potrzebę organizacji tego typu wydarzeń.
Gratulujemy nie tylko nagrodzonym, ale wszystkim uczestnikom, ponieważ czas spędzony przy tworzeniu rzeczy pięknych, nigdy nie jest czasem straconym.
Prace konkursowe, dyplomy oraz upominki dla laureatów można odbierać w Pałacyku Sokół od 25.03.2024 do 27.03.2024, w godz. od 8.00- 18.00 oraz 28 marca w godz. 8.00-16.00.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć prac konkursowych -> https://flic.kr/s/aHBqjBiEKM
Zdjęcia prac znajdziecie także w fotogalerii z JAJmarku Wielkanocnego -> https://flic.kr/s/aHBqjBiw6M
Ewa Przebinda, źródło: CKiS, fot. Kazimierz Zajda