Kultura

Spacerem przez Wilno

Wilno – stolica i największe miasto Litwy, położone na Pojezierzu Litewskim u ujścia rzeki Wilejki do Wilii. Historyczna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wilno – miasto, które wywołuje wciąż sentyment i jest celem turystycznych pielgrzymek Polaków. Miasto, w którym tak wiele pamiątek po wspólnej przeszłości. Miasto wielu kultur i narodów, które broni swojej litewskiej tożsamości.

Wilno – dostępne niemal na wyciągnięcie ręki i podróży pociągiem – bogate w zabytki, oryginalną sztukę uliczną i specyficzne poczucie humoru artystów. W taką podróż zabrał nas Andrzej Pasławski. To był prawdziwy spacer po mieście, od jednego zabytku do drugiego. Śladami Mickiewicza, świętych miejsc, barokowych kościołów i rozrywkowych zaułków. Obok życia zakonnego – życie artystów w oryginalnej Republice Zarzecza. Jedni płyną ku Ikonie w Ostrej Bramie, drudzy szukają dowcipnych murali. Wszystkich łączy historia i pamięć o bitwie o wieżę telewizyjną przed radzieckimi czołgami w 1991 roku, która zabrała życie 14 osób.

Wilno to także miasto kontrastów architektonicznych: nowoczesne wieżowce sąsiadują z tradycyjnymi chatynkami, karaimskie domy z barokowymi kościołami, a pośród nich zapomniane – rozsypujące się opuszczone rosyjskie wille. Stolica Litwy ma urok kolorowego, mieszanego miasta z wielowiekową tradycją, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Dziękujemy za wspólne spotkanie i zapraszamy na kolejne, już w styczniu.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wydarzenia https://flic.kr/s/aHBqjB57oD fot. Kazimierz Zajda

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS, fot. Kazimierz Zajda

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *