Kultura

Muzyka kobiecej duszy

Emocjonalne, precyzyjne, zawsze pod prąd – takie są kobiety kompozytorki, walczące z uprzedzeniami, niedoceniane ze względu na płeć, obdarzone niewyobrażalnym talentem, pracujące na uznanie zawsze dwa razy ciężej. Poznaliśmy historię kilku z nich dzięki cudownej pianistce Annie Lipiak, którą gościliśmy po raz trzeci w Skawinie.

Anna Lipiak – absolutnie wyjątkowa Artystka, obdarzona nadzwyczajną muzykalnością, pod której palcami fortepian śpiewa perłowymi frazami. Równie pięknie opowiada o muzyce i jej twórczyniach: Marii Szymanowskiej – pierwszej profesjonalnej pianistce europejskiej, Cecile Chaminade – zmuszonej podpisywać kompozycje nazwiskiem męża, Amy Beach – amerykańskim Mozarcie, czy Klarze Schumann – intensywnie koncertującej i komponującej matce ośmiorga pociech.

Na koncert złożyły się miniatury muzyczne, jak i większe formy typu sonatowego, które w pełnym przekroju pokazały kunszt i wszechstronność zarówno zapomnianych twórczyń, jak i naszej Artystki. To wielka radość gościć pianistkę ponownie w Pałacyku „Sokół”, tym bardziej, że to uczucie jest obustronne. Pani Ania z wielką życzliwością wspomina każdy koncert w naszym mieście i ciepłe przyjęcie publiczności. Tym razem nie mogło być inaczej – słuchacze zostali zaczarowani wrażliwością i muzykalnością Artystki.

Komu niedosyt pięknych wrażeń, zachęcamy do odwiedzenia kanału muzycznego Anny Lipiak, gdzie znajdą Państwo więcej cudownej muzyki w Jej wykonaniu.

Dziękujemy za wspólny wieczór.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS, fot. Kazimierz Zajda

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *