Wydarzenia

366 kolizji drogowych i 5 wypadków

Działania policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”, miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz turystom przebywającym na terenie powiatu krakowskiego.

W ramach akcji, trwającej od 23 czerwca br. do 3 września br., funkcjonariusze ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie przede wszystkim dążyli do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w ruchu drogowym. Zadaniem policjantów były częste kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek oraz kontrole pojazdów, pod kątem popełnianych wykroczeń drogowych, m.in. takich jak przekroczenie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, nieprawidłowy przewóz dzieci oraz niestosowania się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa. Mundurowi sprawdzali również stan techniczny kontrolowanych pojazdów oraz trzeźwość kierowców, a także wiele innych aspektów mających wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Przez cały okres tegorocznych wakacji policjanci ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie skontrolowali blisko 8160 pojazdów, ujawniając ponad 6800 wykroczeń na drogach powiatu krakowskiego. Na osoby, które dopuściły się tych naruszeń, stróże prawa nałożyli ponad 3570 mandatów karnych, skierowali 134 wnioski o ukaranie do sądu, a pozostałych kierujących pouczyli.

Mundurowi zatrzymali też 57 praw jazdy, głównie za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Podczas sprawdzania stanu technicznego w 86 pojazdach policjanci ujawnili nieprawidłowości, co skutkowało zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych. Z innych przyczyn zatrzymali kolejne 246 dowodów rejestracyjnych.

Jeżeli chodzi o naruszenia związane z niestosowaniem się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa u kierujących i pasażerów to mundurowi ujawnili 65 takich wykroczeń. Z kolei podczas badania stanu trzeźwości policjanci ujawnili 127 pijanych kierujących.

W okresie wakacyjnym na terenie powiatu krakowskiego doszło do 366 kolizji drogowych i 5 wypadków, w wyniku których 5 osób zostało rannych.

Źródło: KPP w Krakowie

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *