Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 1657 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Czwartek, 15 sty 2015, 17:28

"Wnuczkowie" znowu w akcji

W ostatnim czasie w powiecie krakowskim i na terenie Małopolski doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. metodą na wnuczka modyfikowaną przez sprawców. Można już mówić o metodzie na policjanta czy nawet na prokuratora. 

- Ofiarą uszustwa padają zazwyczaj starsze osoby, którym człowiek podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego "poleca" wypłacić pieniądze. Tak było m.in. 7 stycznia, kiedy oszust poinstruował mężczyznę, że ma pobrać ze swojego konta pieniądze w jak najwyższej kwocie, a następnie przekazać mu je w celu zabezpieczenia - jako funkcjonariuszowi CBŚP - czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Podobnie było 12 stycznia. Wydarzenie miało jednak nieco inny przebieg. Tym razem zdarzenie miało miejsce w okolicach Zabierzowa. Do mieszkania zatefelonowała kobieta podająca się za córkę mieszkańca domu. - Przedstawiła krytyczną sytuację finansową w jakiej się znalazła i prosiła o wsparcie. Rodzice przekazali 90 tysięcy złotych przesłanemu przez "córkę" mężczyźnie. Później zorientowali się, że padli ofiarami oszustów - informuje policja. 

JAK UNIKNĄĆ TAKICH SYTUACJI? (za KPP w Krakowie)

W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw ?metoda na legendę? małopolska Policja apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Wyobraźnia oszustów nie zna granic a wykorzystują oni najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i "dobre serce" ludzi.

Jedną z metod oszustów, którą zastosowali sprawcy jest tzw. "metoda na litość". Niejednokrotnie do mieszkania, najczęściej starszej osoby puka nieznajomy prosząc o coś do jedzenia lub picia, lub informując o śmierci bliskich osób, czy opłaceniu drogiej operacji.

Wszystkie opowiadane przez oszustów historie, to najczęściej twór ich wyobraźni, nie mający żadnego pokrycia z rzeczywistością. Poszkodowane osoby, najczęściej starsze, w dobrej wierze przekazują pieniądze, przygotowują posiłek czy coś do picia, gdy w tym czasie sprawcy okradają ich mieszkania.

Oszuści stają się jednak bardziej wyrafinowani i coraz częściej starają się uprawdopodobnić opisywane okoliczności udziałem kogoś zaufanego, np. "policjanta czy prokuratora". Przestępcy kontaktują się wówczas z potencjalną ofiarą i przedstawiają wymyśloną historię. Chwilę później oszuści ponownie dzwonią, a jeden z nich podaje się za ?policjanta? ścigającego szajkę takich przestępców i prosi o przekazanie pieniędzy, aby sprawców zatrzymać na gorącym uczynku. Informuje również, że po "akcji" pieniądze wrócą do właściciela.

Informujemy, że żadne tego typu działania Policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już - to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.

Przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

Poinformować o takiej sytuacji Policję,
Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
Potwierdzić informację u innych członków rodziny.
NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA!

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu.

W kontakcie z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania, pojazdów jakimi oszuści poruszają się.

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze