Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 229 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Wtorek, 5 lip 2022, 18:46

Zalety kolonii dla dziecka. 3 najważniejsze korzyści

Zalety kolonii dla dziecka. 3 najważniejsze korzyści

Wyjazd na kolonie dla dziecka to zawsze duże wyzwanie. I dla malucha, i dla rodziców. Dlatego wiele osób bardzo się waha, czy wysłać dziecko na samodzielny wyjazd wakacyjny. Jednak takie krok może mieć naprawdę ogromne korzyści. Przedstawiamy 3 najważniejsze zalety kolonii dla dziecka.

Kolonie dla dziecka jako nauka samodzielności

Pierwsza zaleta jest oczywista. Kolonie dla dziecka to najczęściej pierwsza okazja do nauki samodzielności. I to w kontrolowanych warunkach, ponieważ dzieciaki są oczywiście pod opieką wychowawców i instruktorów. Nie zmienia to jednak faktu, że muszą nauczyć się funkcjonować bez rodziców, ale wśród rówieśników.

Nauka samodzielności na koloniach obejmuje nie tylko ścielenie łóżka czy przygotowanie sobie kanapki. To także nauka innych ważnych umiejętności, jak robienie dla siebie zakupów na wycieczkę, gospodarowanie pieniędzmi czy rozwiązywanie sporów i konfliktów z rówieśnikami bez pomocy rodziców. Muszą także decydować, jak się ubrać w zależności od pogody i dbać o swoje ubrania i rzeczy. Dla wielu dzieci kolonie to pierwszy moment, kiedy mogą samodzielnie decydować o tym, co na siebie włożyć lub co chcą robić. Ważna nauka samodzielności i podejmowania decyzji. W domowych warunkach niestety bardzo trudno ją przeprowadzić. Często okazuje się, że po koloniach dzieci wracają bardziej pewne siebie i zorganizowane niż wcześniej.

Kolonie dla dziecka to sposób na nowe znajomości

Kolonie dla dzieci są także świetną okazją do poznawania nowych osób. I warto z tej okazji skorzystać, nawet jeśli dziecko jest nieśmiałe i wycofane. Może okazać się, że na wakacyjnym wyjeździe pozna prawdziwych przyjaciół, których brakuje mu w szkole czy na podwórku. Dla nieśmiałych dzieci wyjazd może być dużym wyzwaniem i wyjściem ze strefy komfortu, ale najczęściej okazuje się, że szynko nawiązuje się kontakty i znajduje ludzi, z którymi można stworzyć trwałą, wartościową relację.

Kolonie są bardzo atrakcyjne dla małych ekstrawertyków, którzy uwielbiają spędzać czas z innymi. Ale będą także dobrym sposobem na przełamanie się dla bardziej zamkniętych w sobie dzieci. To jedna z tych korzyści wyjazdów na kolonie i obozy, o której warto pamiętać.

Kolonie dla dziecka rozszerzają horyzonty

Nawet jeśli z całych sił staramy się dziecku pokazywać różne perspektywy, nie da się zapobiec temu, że żyje w pewnego rodzaju bańce poznawczej. W końcu w szkole ma znajomych z tego samego osiedla. Otaczamy się ludźmi o tych samych wartościach i przekonaniach. Wyjazd na kolonie to niezwykłe doświadczenie dla dziecka także dlatego, że może poznać zupełnie innych ludzi. Z innych środowisk, z innymi przekonaniami.

Takie zderzenie światów jest bardzo kształcące. To ogromna zaleta wyjazdów kolonijnych - możliwość poznania ludzi z różnych miejscowości, o różnym temperamencie, z różnych domów. Dlatego kolonie są tak kształcące. Nie chodzi tylko o walor edukacyjny wycieczek i zwiedzania zabytków, ale właśnie o możliwość poznania rówieśników, którzy czymś się różnią od nich.

Materiał partnera

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze