Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 208 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Wtorek, 24 sty 2023, 15:09

W XXI wieku studiuje się online

W XXI wieku studiuje się online

Jeszcze kilkanaście lat temu praca magisterska wymagała spędzenia dziesiątek godzin w bibliotece akademickiej, setek stron notatek i kserówek. Za niepunktualne przybycie na zajęcia groził brak obecności a za zbyt niską frekwencję - niedopuszczenie do zaliczenia. Tymczasem świat zmienia się dynamicznie - także nasze miejsca pracy, sposoby spędzania wolnego czasu, ale i wymagania względem studiów wyższych. ULT nie tylko idzie z duchem czasu, ale jest w swojej kategorii pionierem - już od wielu lat uczelnia umożliwia odbywanie nauki całkowicie online. Czy uzyskany w ten sposób dyplom ma tę samą wartość, co ten zdobyty tradycyjnie i czy warto rozważyć taką formę edukacji?

Czy warto studiować przez Internet?

Z nierealnych marzeń wiecznie zabieganych studentów, studia online bez zjazdów stały się codziennością - przynajmniej na postępowych uczelniach, które rozumieją, że to nie ludzie są dla budynków ale budynki dla ludzi; nie studenci dla pedagogów ale pedagodzy dla studentów. I że liczy się zdobyta w procesie nauczania wiedza, a nie miejsce, w którym ten proces zachodził.

To dlatego studia przez Internet powoli wchodzą do kanonu usług oferowanych przez różne uczelnie. Najlepiej radzą sobie pod tym względem te jednostki, które mają już wieloletnie doświadczenie w realizowaniu tej formy kształcenia. Oznacza to dopracowane rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które w przypadku szkół stawiających dopiero pierwsze kroki w e-learningu, pozostawiają najczęściej wiele do życzenia.

Zalety i wady studiów online

Studiowanie online ma bardzo liczne zalety - zarówno te oczywiste, jak i kilka nie tak ewidentnych, a równie istotnych. Wśród plusów, które mogą wymienić wszystkie osoby korzystające z tej formy kształcenia, na pierwszym miejscu znajduje się ergonomia. Obejmuje ona zarówno oszczędność czasu (na dojazdy do i ze szkoły), jak i pieniędzy, które również trzeba wydawać regularnie w przypadku studiowania stacjonarnego. Dodatkowo niezwykle ważna jest ogromna plastyczność procesu nauczania - możemy uczyć się wtedy, kiedy mamy na to ochotę, z wykorzystaniem dowolnych urządzeń. Dzięki temu studia nie kolidują z pracą zawodową, życiem rodzinnym, codziennymi obowiązkami, pasjami, sportem czy spontanicznymi weekendowymi wyjazdami.

Do nieoczywistych zalet studiowania online należy natomiast zaliczyć dostępność. Nie zawsze przychodzi nam do głowy, że dojazd na uczelnię może być bardzo kłopotliwy w przypadku osób niepełnosprawnych, cierpiących z powodu różnego rodzaju chorób, czy choćby mieszkających daleko i gorzej sytuowanych, które nie mogą pozwolić sobie na wynajem mieszkania w pobliżu szkoły. Studia online stanowią remedium na te problemy i tym samym realizują ideę równego dostępu do edukacji.

Wada studiowania online jest natomiast jedna: to nie jest tryb odpowiedni dla osób niezorganizowanych, nie potrafiących zarządzać własnym czasem. Choć nie można również wykluczyć, iż właśnie wybór studiów online wpłynie pozytywnie na zmianę przyzwyczajeń i pozwoli na zdobycie przydatnej umiejętności samoorganizacji.

Studiowanie online a jakość kształcenia

Często osoby wahające się nad podjęciem nauki online obawiają się, że taka forma studiów przekłada się na gorszą jakość kształcenia. Nic bardziej mylnego - w przypadku studiów przez Internet mamy dostęp do tych samych nauczycieli akademickich i tych samych treści programowych, co w trakcie studiów stacjonarnych.

Zyskujemy więc wygodę, oszczędzamy czas i pieniądze, a do tego zdobywamy dyplom równie wartościowy, zarówno formalnie jak i merytorycznie, co dyplom tradycyjnej uczelni.

Materiał partnera

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze