Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 390 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Wtorek, 29 lis 2022, 17:25

Upamiętnili zamordowanych

Upamiętnili zamordowanych

23 listopada 2022 r., na Nowym Cmentarzu Żydowskim w Krakowie, znajdującym się przy ul. Miodowej 55, odbyła się uroczystość poświęcona upamiętnieniu zamordowanych w 1942 r. przez niemieckiego okupanta Żydów z Wesołej koło Słomnik, Skawiny oraz Tymbarku koło Limanowej.

Na uroczystości gościli min. Konsul generalny Niemiec dr Michael Groß, przedstawiciel konsul Generalnej Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Krakowie Iven Weinstein, konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski, wiceburmistrz Skawiny Witold Grabiec, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr Maciej Korkuć oraz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Katz.

Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Helena Jakubowicz podczas swojego wystąpienia powiedziała:

"To smutna uroczystość, ale jestem dumna z tego, że jako przewodnicząca Gminy stoję tu dzisiaj przed tą zbiorową mogiłą, po ponad 60 latach od ekshumacji, którą zorganizował mój dziadek Maciej Jakubowicz - ówczesny przewodniczący Kongregacji Wyznania Mojżeszowego. Myślę, że on tam z góry patrzy dzisiaj na nas i widzi, że jesteśmy tutaj razem, aby uczcić pamięć naszych pomordowanych barci a jego wysiłek i zaangażowanie w przeprowadzeniu ekshumacji, zresztą nie tej jednej nie poszedł w zapomnienie"

Następnie głos zabrali Michał Zajda, przedstawiając krótki rys historyczny oraz rabin Boaz Gadka, który odmówił modlitwę.

Skawina pamięta

80 lat temu dokonano wywózki mieszkańców Skawiny i okolic - Polaków pochodzenia żydowskiego do obozu zagłady w Bełżcu. Zostali tam przewiezieni pociągiem z trzydziestoma wagonami przeznaczonymi do przewozu bydła z małymi okratowanymi oknami i podłogą zasłaną słomą.

Zanim to nastąpiło, na skawińskim rynku przeprowadzono segregację ludności. Tych, którzy byli zbyt starzy lub schorowani, SS wywiozło do lasu, rozstrzelało i pochowało w masowych mogiłach. Pozostali przy życiu Polacy pochodzenia żydowskiego zostali przewiezieni do obozu koncentracyjnego w Bełżcu. Żaden nie przeżył.

Źródło: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie / UMiG

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze