Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 796 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Czwartek, 21 lis 2019, 16:33

Uczniowie z Czech z wizytą w Szkole Podstawowej nr 1

Uczniowie z Czech z wizytą w Szkole Podstawowej nr 1

Dobiegł końca 12. projekt edukacyjny pt.: "Odwiedziny naszych przyjaciół z Czech" realizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 we współpracy ze Skawińskim Stowarzyszeniem Partnerstwa Miast. 25 uczniów ze szkoły w Roztokach wraz z trojgiem opiekunów gościło w Skawinie przez pięć dni.

Projekt został zrealizowany w ramach zadania publicznego "Działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami". Dzięki temu działaniu, współfinansowanemu ze środków gminy Skawina, uczniowie SP1 wielokrotnie odwiedzili już Czechy i zobaczyli m.in. Pragę.

Goście z Czech zamieszkali u skawińskich guanellianów - zakonników ze Zgromadzenia Sług Miłości. Podczas pięciodniowego pobytu mieli możliwość poznania Skawiny oraz zabytków Małopolski. Zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce, Zamek Królewski na Wawelu oraz Katedrę Wawelską. Odwiedzili także wszystkie najważniejsze punkty na mapie Skawiny.

Swoją przygodę z naszym miastem Czesi rozpoczęli wizytą u Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Norberta Rzepisko, który podarował każdemu uczniowi kuferek-niespodziankę. Na spotkaniu obecny był także Drugi Zastępca Burmistrza Witold Grabiec, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie mgr inż. Hanna Szczerbak oraz Prezes Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast Krystyna Droździewicz. Następnie uczniowie zwiedzili skawiński park i zobaczyli tabliczki dokumentujące współpracę Skawiny z innymi miastami, w tym z Roztokami. Kolejne dni obfitowały w liczne atrakcje. Dzięki życzliwości Dyrektora Muzeum Regionalnego Czesława Gąsiorowskiego czescy uczniowie mieli okazję poznać historię naszego miasta. W Multicentrum rozwijali umiejętności konstruowania z klocków oraz tworzenia grafiki, a wsparcie Dyrektora Centrum Kultury i Sportu Tomasza Stawowego umożliwiło gościom skorzystanie z basenu "Camena".

Wśród atrakcji nie zabrakło polsko-czeskich lekcji w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie. Zajęcia z języka angielskiego przygotowały Renata Kukuczka, Anna Krzywacka-Puścizna, Anna Woyciechowska i Anna Wójcik. Lekcję informatyki z wykorzystaniem robotów zaprezentowali Marek Górski i Piotr Okoń, natomiast o kondycję fizyczną zadbały Anna Wieczorek i Paulina Traczyk. Przeciąganie liny, slalom oraz sprint to tylko niektóre dyscypliny, w których, dzięki współpracy, uczniom udało się pokonać bariery językowe i wprawić się w świetny nastrój. Z kolei uczniowie z Roztok zaprezentowali swoją szkołę w anglojęzycznej prezentacji multimedialnej podczas lekcji z klasami 6d i 5e.

Dodatkową atrakcją były posiłki w szkolnej stołówce. Dzięki wspólnemu biesiadowaniu nasi sąsiedzi poznali polską gościnność oraz kuchnię. Pokochali także naszą kiełbasę, której skosztowali podczas ogniska zorganizowanego dzięki gościnności skawińskich guanellianów.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 mgr inż. Hanna Szczerbak zauważyła, że na sukces tegorocznej edycji projektu wpłynęła sprawna współpraca szkoły z władzami i instytucjami lokalnymi: Pragnę podziękować wszystkim skawińskim instytucjom, które ugościły młodzież z Czech, a szczególnie burmistrzowi, Skawińskiemu Stowarzyszeniu Partnerstwa Miast, Muzeum Regionalnemu, Multicentrum, Centrum Kultury i Sportu, Zgromadzeniu Sług Miłości oraz całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 1, a zwłaszcza licznym wolontariuszom z grona nauczycieli i uczniów.

Jak zauważa odpowiedzialna za projekt z ramienia Szkoły Podstawowej nr 1 Renata Kukuczka: - Celem projektu było m.in. poznanie Skawiny i jej okolic, dlatego zaprezentowaliśmy naszym sąsiadom Skawinę, Kraków oraz Wieliczkę. Dzięki wspólnym zajęciom zorganizowanym w skawińskich placówkach nasi uczniowie nawiązali bliskie kontakty z rówieśnikami z miasta partnerskiego Roztoky.

Z kolei współorganizatorka projektu Agnieszka Poniewska dodaje: - To było bardzo ciekawe doświadczenie. Przez pięć dni starałyśmy się pokazać naszym gościom wszystko to, co jest najlepsze w Skawinie i jej okolicach. Natomiast nasi uczniowi, nie tylko nawiązali znajomości z dziećmi z Czech, ale także doskonalili język angielski i poznawali inną kulturę. Czas spędzony razem pokazał, że Polaków i Czechów więcej łączy niż dzieli.

11 października goście z partnerskiego miasta wrócili do Czech. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 odwiedzą w przyszłym roku Roztoky w ramach rewizyty.

Projekt współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina.

Źródło: SP1

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze