Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 194 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Sobota, 9 paź 2021, 13:44

Uczcili pamięć o obronie twierdzy "Tobruk"

Uczcili pamięć o obronie twierdzy

2 października odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy Obrony Twierdzy Tobruk. Wydarzenia organizował Niezależny Związek Harcerstwa "Czerwony Mak" im. Bohaterów Monte Cassino wraz ze Stowarzyszeniem "Ułana Karpackiego" przy wsparciu Gminy Skawina.

Bitwa o Tobruk (położonego w Libii, niedaleko granicy z Egiptem) miała miejsce między 10 kwietnia a 27 listopada 1941 roku. W walkach starły się wojska koalicji faszystowskiej z broniącymi twierdzy aliantami, wśród których była polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich. Udana obrona miasta była ważnym sukcesem aliantów w tym rejonie. W bitwie poległo ponad 3 tys. żołnierzy alianckich i ok. 8 tys. żołnierzy niemieckich i włoskich. Wśród broniących się aliantów było także kilka tysięcy polskich żołnierzy. Odegrali oni dużą rolę w prowadzonych walkach i mieli istotny wpływ na zwycięstwo.

Tego dnia odbyło się także wręczenie nagród za konkurs plastyczny "Pamiętamy o Niepodległej - Zaczęło się w Tobruku". Nagrody ufundowali: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie, Miasto i Gmina Skawina, a także Stowarzyszenie "Ułana Karpackiego".

Źródło: UMiG

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze