Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 4047 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Piątek, 13 lis 2015, 20:20

To jeden z największych projektów inwestycyjnych ostatnich lat

Nadal można zgłaszać swoje uwagi do Planu Mobilności. Jest to jeden z największych projektów inwestycyjnych na terenie gminy Skawina ostatnich lat. O co chodzi?

Jak można przeczytać w założeniach Planu, "Identyfikacja zachowań i potrzeb komunikacyjnych przeprowadzona w ramach badań i analiz diagnostycznych, (...) wskazuje na konieczność działań w zakresie optymalizacji jakości podróży wewnątrz gminnych oraz pomiędzy gminą, a Krakowem, które dotyczą niemal 70% mieszkańców."

Zespół autorski Planu Mobilności, czyli pracownicy Via Vistula Franek i Struska Sp.J. zauważają, że obecnie najpopularniejszym środkiem transportu jest własny samochód (41% podróży do Skawiny oraz 56% do Krakowa). Szczególnie niski jest natomiast udział roweru (zaledwie 3% do Skawiny). Jednocześnie swoją przepustowość wyczerpała droga krajowa nr 44, czyli główne połączenie naszego miasta ze stolicą województwa. Szczególnie widać to w rejonie węzła autostradowego Kraków-Skawina oraz obecnego włączenia obwodnicy w ulicę Krakowską.

Potrzebę zmian widzi 47% mieszkańców, codzienne podróże uznając za męczące, czasochłonne i kosztowne. Zarządzanie systemem drogowym oraz inwestycjami w większości znajduje się poza kompetencjami gminy - większość dróg należy bowiem do Skarbu Państwa, a zarządzanie nimi do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego czy Zarzadu Infrastruktury Komunikacyjnej i Transportu w Krakowie. Jak czytamy w Planie, głównym zadaniem gminy jest zarządzanie jakością transportu zbiorowego oraz przemieszczeń pieszych i rowerowych.

Analizując te i znacznie więcej innych czynników, autorzy wskazują na narzędzia wspomagające tworzenie systemu zarządzania mobilnością mieszkańców. Co więc obejmuje Plan Mobilności dla gminy Skawina? Po pierwsze, włączenie gminy w system kolei aglomeracyjnej. Po drugie, modyfikację systemu autobusowej komunikacji aglomeracyjnej z uwzględnieniem uruchomienia połączeń kolejowych. Po trzecie, stworzenie systemów P+R, B+R oraz K+R. Po czwarte, poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz dostępność do przystanków transportu zbiorowego poprzez budowę ciągów pieszo rowerowych. Po piąte, rozważenie stworzenia systemu miejskiej wypożyczalni rowerów i po szóste, rozważenie stworzenia systemu miejskiej wypożyczalni samochodów. W to wszystko wpisuje się również polityka parkingowa.

- W pierwszej połowie 2016 roku zostanie złożony pierwszy wniosek o dofinansowanie części zadań wymienionych w Planie Mobilności. Przy założeniu otrzymania dotacji ze środków europejskich, przewidywany termin zakończenia ich realizacji będzie miał miejsce do końca 2019 roku. W pierwszej kolejności planuje się realizację następującego zakresu inwestycji: Zapewnienie dostępności do Skawińskiego Centrum Komunikacyjnego od strony wschodniej i południowej poprzez rozbudowę i przebudowę ulicy Kolejowej - planowany termin zakończenia - do końca 2017 r. - tłumaczy Magdalena Turkawska z Zespołu ds. promocji, sportu i współpracy.

Następnie mają być prowadzone prace związane: ze stworzeniem SCK w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej Skawina, z poprawą dostępności SCK z obszaru Skawiny poprzez budowę dróg dla rowerów wraz z ewentualną modernizacją przylegających chodników, poprawą dostępności do Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z obszaru zachodniej części miasta poprzez budowę systemu Park&Ride w okolicach stacji Skawina Zachodnia/Podbory Skawińskie. Wykonanie tych zadań planuje się do końca 2019 r.

Warto zaznaczyć jednak, że Plan nie zostanie w pełni zrealizowany bez współpracy z innymi podmiotami, szczególnie miastem Kraków. - Oczywiście, że realizacja projektów ujętych w PM zależy w dużej mierze od działań podejmowanych przez inne podmioty, w tym m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, PKP, Urząd Miasta Krakowa. Dlatego też gmina Skawina ściśle współpracuje z wymienionymi podmiotami m.in. dostosowują harmonogram planowanych prac do działań podejmowanych przez wspomniane wyżej podmioty, np. do terminu zakończenia łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki w Krakowie - tłumaczy Magdalena Turkawska.

Szacowany koszt planowanych zadań, na które planuje się złożyć wniosek to 36 mln zł. Precyzyjne koszty będą jednak znane po opracowaniu bardziej szczegółowych dokumentów, w tym Programu Funkcjonalno-Użytkowego. Główne zadania objęte PM mają zostać wykonane przy wsparciu finansowym środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Mimo dużych kosztów nie byłby to jednak największy projekt inwestycyjny ostatnich lat. Wartość gospodarki wodno-ściekowej przekroczyła 160 mln zł, a budowa II i III odcinka obwodnicy Skawiny wyniosła ok. 43 mln.

Na jakim etapie są przygotowania do realizacji Planu? Obecnie gmina zleciła wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego w zakresie: zapewnienia dostępności do SCK, stworzenia SCK oraz poprawy dostępności do SKA.

Informacje na temat możliwości zgłaszania uwag można znaleźć TUTAJ. Konsultacje będą trwać do końca roku. 

d

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (15)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: psk | Dodane: Poniedziałek, 23 lis 2015, 17:28

Dlaczego nie wypał?? jesli puszczą nowoczesne składy np.PESA w lecie siedzisz sobie w klimatyzowanym składzie w zimie ogrzewanym z internetem przeglądasz pracujesz na laptopie badz uczysz sie 30min jazdy pociągiem:) Jestem kierowcą lubie jezdzić samochodem, ale nie w korkach po Krakowie wiec pewnie wybiore taką forme komunikacji z krakowem!!!!!!1

Autor: oli | Dodane: Poniedziałek, 23 lis 2015, 09:59

a ten rozklad jazdy pociagow to komu zrobiono o godz. 4.25. do oswiecima to dla kogo dla sowy

Autor: na temat | Dodane: Sobota, 21 lis 2015, 12:24

Cały projekt mieści się w 4 latach kadencji naszych decydentów których wybraliśmy łącznie z budową i poprawą obwodnicy w Sidzinie którą zastępca burmistrza obiecał publicznie wiec za 4 lata rozliczymy podczas wyborów samorządowych!!!!

Autor: observe | Dodane: Sobota, 21 lis 2015, 09:14

Cos mi sie wydaje (nie chce byc zlym prorokiem i obym się mylil), ze to bedzie taki sam niewypal jak z pseudoobwodnica, gdzie codziennie kierowcy klna w CBradio i nie tylko

Autor: wc | Dodane: Czwartek, 19 lis 2015, 16:54

Warto zapytać o poczekalnię ogrzewaną w zimie, bo już od grudnia pojawią się pociągi pasażerskie. Czy w budynku dworca przewidziano szalety? Pociągi lubią zaliczać spóźnienie. Pasażerowie obudzicie się z ręką w nocniku a krzaków i drzew wokół dworca coraz mniej, jest monitoring :)

Autor: KK | Dodane: Czwartek, 19 lis 2015, 14:15

a może wystarczy się dogadać z PKP i wspólnymi siłami postawić przystanek np w okolicy ul. Krakowskiej i myślę że sporo osób by korzystało z PKP

Autor: zbiorowy | Dodane: Środa, 18 lis 2015, 23:03

Komunikacja. Władze Skawiny będą przekonywać mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego. Z osiedli mieszkaniowych do dworca kolejowego mają kursować autobusy. Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/9037890,skawina-od-dawna-czeka-na-szybka-kolej,id,t.html Czym jest komunikacja autobusowa jeśli nie transportem zbiorowym? To kierowcy samochodów osobowych powinni być zachęceni do korzystania z SKA. Kolej powinna być uzupełnieniem transportu zbiorowego nie zamiennikiem komunikacji autobusowej. Jaki sens ma wydłużanie czasu podróży do Krakowa mieszkańców osiedli ?

Autor: dp | Dodane: Środa, 18 lis 2015, 22:06

Szkoda, że władza podejmując działania, nie zaprasza społeczeństwa, potencjalnych klientów dworca, do przedstawienia wizji obiektu i bezpośredniego otoczenia. To nie decydenci będą podróżować SKA parkować w pobliżu dworca, korzystać z komunikacji zbiorowej, chodzić pieszo lub jeździć rowerem. Tymczasem czytamy wizje, biblioteka, kawiarnia, wcześniej punk informacyjny dla turystów. itd. http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/9037890,skawina-od-dawna-czeka-na-szybka-kolej,id,t.html

Autor: środa | Dodane: Środa, 18 lis 2015, 00:09

Tintin wiedział i liczy na ten wielki parking obok SCK zabudowując całą działkę :) Czy inaczej było w przypadku "obwodnicy" i działek wokół niej? Miasto nie ma być atrakcyjne tylko przyjazne wszystkim mieszkańcom, jak najmniej uciążliwe. Wybór środka transportu i tak w ostatecznym rozrachunku należy do każdego, kto nie został go wcześniej pozbawiony przez decydentów. Miasta "budują' deweloperzy nie urbaniści, już na etapie planów zagospodarowania i tak jest wszędzie. Olee daj spokój z tą propagandą sukcesu tzw obwodnicy, bo spalisz projekt SKA.

Autor: Tintin | Dodane: Wtorek, 17 lis 2015, 05:19

Projejt o którym wiedzialł pewien inwestor z naprzeciwka dworca.. he, he...

Autor: Olee | Dodane: Poniedziałek, 16 lis 2015, 17:06

Mysle ze jeśli uda się stworzyć ten projekt to prócz obwodnicy bedzie to kolejne udane rozwiazanie ktore jeżeli ceny biletów bedą atrakcyjne podniesie komfort mieszkanców na wiele lat i rozwinie Nasze miasto na bardziej atrakcyjne...

Autor: głos | Dodane: Poniedziałek, 16 lis 2015, 14:48

Zarządzanie systemem drogowym oraz inwestycjami w większości znajduje się poza kompetencjami gminy . Stworzenie dojazdu do Centrum Komunikacyjnego będzie wymagało współpracy i bardzo przemyślanych zmian organizacji ****u na ulicach w centrum, uporządkowania parkowania.

Autor: czytelnik | Dodane: Sobota, 14 lis 2015, 14:18

...Szczególnie niski jest natomiast udział roweru (zaledwie 3% do Skawiny)... To raczej nie powinno dziwić przy braku infrastruktury rowerowej w gminie. Perspektywa jazdy rowerem po ulicach po prostu ludzi przeraża. Brak chodników i poboczy przy takim dużym natężeniu ****u pojazdów nie zachęca do pokonywania nawet niewielkich odległości pieszo lub rowerem. Dotyczy to zarówno miasta jak i sołectw przeciętych drogami krajowymi, wojewódzkimi, powiatowymi. Ich zarządcy zawsze kierują się "świętą przepustowością" , budowę infrastruktury dla niechronionych uważają za niepotrzebny wydatek i zawsze tłumaczą się brakiem środków na inwestycje. Liczą ofiary nazywając to monitorowaniem zdarzeń z udziałem niechronionych. Miasta i wsie oddano we władanie samochodów i nie będzie łatwo to zmienić.

Autor: miejscowy | Dodane: Sobota, 14 lis 2015, 08:56

Warto zapoznać się z projektem, moim zdaniem dotyczy każdego mieszkańca gminy także tych osób które odbywają codzienne podróże do naszego miasta i gminy nie tylko dojeżdżając z Krakowa. Dotyczy również tych którzy nie maja potrzeby przemieszczania się na duże odległości. Każdego roku przybywa na drogach samochodów, wydłuża się czas pokonywania tego samego dystansu. Na nieszczęście autobusy tkwią w tych samych korkach co samochody osobowe, nie ma buspasów w mieście ani na drodze do Krakowa. To czy system zadziała zależy od wielu czynników, transport publiczny to bardzo skomplikowana i zaniedbana materia. ...Władze Gminy i Miasta Skawiny decydując się na przygotowanie i wdrażanie Planu Mobilności zadeklarowały chęć zarządzania i poprawiania jakości codziennych podróży swoich mieszkańców...

Autor: Marcin Lisowski | Dodane: Piątek, 13 lis 2015, 21:03

Trzymam kciuki żeby się udało

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze