Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 400 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Poniedziałek, 15 lis 2021, 19:33

Testy generatora fal

Testy generatora fal

Do 20 grudnia 2021 r. na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Emila Fieldorfa "Nila" 8, 32-050 Skawina w godzinach od 14.00 do 20.00 może dochodzić do hałasu w związku z prowadzeniem badań naukowych przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Burmistrz we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie przystąpił do realizacji projektu pt. "Opracowanie systemu interwencyjnej redukcji stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu". Celem projektu jest przeprowadzenie szeregu badań poligonowych na zmodyfikowanej konstrukcji generatora fali uderzeniowej, aby w sposób interwencyjny zredukować przekroczenia normowe stężeń pyłów PM2.5 i PM10 z możliwie jak największego obszaru, przeciwdziałać tworzeniu się smogu i tym samym skrócić czas ekspozycji ludzi narażonych na oddziaływanie zanieczyszczonego powietrza. 

Testowany wynalazek naukowców AGH opiera się na tworzeniu cyklu fal uderzeniowych, powstających w wyniku eksplozji mieszaniny gazów palnych i powietrza. Skutkiem oddziaływania fal uderzeniowych jest zniszczenie struktury warstwy inwersji temperatury atmosfery, co umożliwia powstawanie pionowych ruchów atmosfery, prowadzących do zmniejszenia stężenia zanieczyszczeń powietrza. 

Planowane uruchamianie generatora będzie następowało w okresach zagrożenia wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów. Z uwagi na nieprzewidywalność warunków pogodowych nie jesteśmy w stanie określić dat oraz godzin uruchomienia generatora. Informacje o planowanych testach będą przekazywane na bieżąco na stronie internetowej Gminy Skawina.

Źródło: UMiG

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze