Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 1594 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Czwartek, 7 lut 2019, 22:03

Szykuje się zakaz montowania pieców węglowych w nowych budynkach

Szykuje się zakaz montowania pieców węglowych w nowych budynkach

To może być prawdziwy szok dla wszystkich, którzy myślą o wybudowaniu domu w Skawinie. Radni pracują nad uchwałą zakazującą montowania pieców węglowych w nowo powstających budynkach.

Za takim pomysłem przemawiają liczby. W Skawinie w ciągu ostatnich lat dofinansowano wymianę około 500 kotłów. Według szacunków w tym samym czasie została zamontowana podobna liczba pieców węglowych w nowych domach: - To doskonały przykład walki z wiatrakami, problem przyrasta, gonimy króliczka i nigdy go nie złapiemy - mówi Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Podobnego zdania jest Grzegorz Horwacik z wydziału ochrony powietrza Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie. - Z jednej strony dotujemy wymianę starych, nieefektywnych kotłów węglowych na nowe, a jednocześnie pozostawiamy problem w nowych budynkach, jakbyśmy go nie widzieli. Powstają kolejne źródła pyłów, benzopirenu, który jest rakotwórczy, musimy to w pewnym momencie zastopować.

Horwacik podkreśla, że uchwała ma dotyczyć wyłącznie nowo powstających domów. Projekt trafił już do skawińskich radnych, którzy dyskutowali o nim na styczniowej sesji rady miejskiej. Jednym z zarzutów przeciw uchwale było powołanie się na wyższe ceny gazu niż węgla.

- To są mity. Nowoczesne instalacje oprócz wygody wcale nie podnoszą kosztów, a wręcz je obniżają. Wkrótce opublikujemy reportaż, w którym wypowiadają się osoby, które wymieniły węgiel na gaz i mają niższe rachunki - mówi Łukasz Kurlit.

Kolejnym argumentem przeciwko wprowadzeniu uchwały był fakt, że nowoczesne instalacje gazowe do działania potrzebują prądu, jeżeli nie będzie go kilka dni, to w domu będzie bardzo zimno.

- Przez 40 lat żyję w Skawinie nie zdarzyła się awaria dłuższa niż jeden dzień. W Krakowie mamy całkowity zakaz używania pyłowych źródeł ciepła we wszystkich budynkach i nikt nie zamarzł – powiedział Kurlit.

Za nami pierwsze czytanie uchwały, kolejne odbędzie się w marcu. Dokument nad którym pracują radni jest uchwałą intencyjną. Oznacza to, że na biurko Norberta Rzepisko trafi dokument z zaleceniem, by burmistrz podjął dalsze kroki w tej sprawie. Poprosi on wtedy sejmik małopolski, by ten wprowadził na terenie Skawiny odpowiednią uchwałę zakazującą montowania pieców węglowych w nowych domach. Skawińscy radni sami nie mogą tego zrobić.

Gdyby zakaz został wprowadzony, to mieszkańcy budujący nowy dom będą mieli wybór, jeżeli chodzi o metody ogrzania go. Dopuszczalne byłoby spalanie gazu, wykorzystywanie pomp ciepła, podpięcie do MPEC-u i instalacji ciepłowniczej oraz ogrzewanie prądem.

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (9)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: mm | Dodane: Wtorek, 19 lut 2019, 08:15

Drodzy Państwo. Nie przesadzacie trochę ? Tona węgla kosztuje ponad 900PLN. Trzeba to przywieźć, przechowywać i jeszcze się up..... przy przewalaniu ;) Ile ton w sezonie grzewczym spalacie ? Sam mieszkam w kilkuletnim, nowym domu z instalacją gazową, piec kondensacyjny, ogrzewanie podłogowe + kaloryfery, temperatura w domu utrzymywana stale pomiędzy 20-22oC (całkowicie komfortowa). Roczne koszty zużycia gazu na potrzeby ogrzewania to ~2300 PLN. Dom 150m2. Miłośnikom spalania węgla i wszelkich innych możliwych substancji polecam czasem zerknąć na stronę Airly: https://airly.eu/map/en/#49.94996,19.80141,i2662 żeby zobaczyli czym oddychają oni i ich najbliżsi. Zerknijcie proszę wieczorami, kiedy w każdym domu rozpalany jest piec i zobaczcie jak wyglądają wszystkie miejscowości wokół Krakowa - same elektrownie chyba tam pobudowali ;) Sorry ale mamy XXI wiek i technologie które pozwalają na to żeby nie smrodzić, nie brudzić i nie truć innych tylko dlatego że komuś się tak podoba - a to że nie można po taniości wrzucić wszystkiego do nowoczesnych pieców to chyba tylko na plus.

Autor: em | Dodane: Piątek, 8 lut 2019, 23:59

Panowie z SAS maja ciepło tez z węgla, a do tego pewnie mieszkają sobie w bloku. Poza tym wszystkim to teraz walczą z węglem a potem zacznie się walka z gazem bo przecież emisja CO2 jest również bardzo istotna. Do tego para wodna której tworzy się bardzo dużo podczas spalania gazu powoduje własnie powstawanie smogu.( nawet w kotłach kondensacyjnych) Jak można komuś zabraniać montowania nowoczesnego kotła na paliwa stałe w domu? No ludzie, przecież to komuna jest.

Autor: marzyciel | Dodane: Piątek, 8 lut 2019, 20:04

E elektrownia Skaiwna jest przecież EKO maja pozakładane filtry, nawet można od nich odkupic pakiety jeżeli ktoś bardzo truje zeby w papierach była zgodnosć w sadzie jak nas sasiad pod*******i. TAKŻE LUZ NIE MA SIE CO MARTWIĆ WSZYSTKO SIE DA!!!

Autor: pytający | Dodane: Piątek, 8 lut 2019, 20:03

Tylko jak na ul. Jagielnia pośród domków jednorodzinnych urzędnicy wydali pozwolenie na budowę bloków , to jakoś się to odbyło bez dyskusji, głosowania i uchwał. Każdy skrawek ziemi betonują, znika zieleń, znikają korytarze przewietrzające, znika logika urbanistyki. Co będzie jak wszyscy zaczną palić gazem lub z MPEC ogrzewać mieszkania i domy, a SMOG będzie jaki był lub większy - co wtedy szanowni urzędnicy???

Autor: Obywatel | Dodane: Piątek, 8 lut 2019, 16:22

Tak to jest że najlepiej zwykłego człowieka gnębić.Mam tylko jedno pytanie czy ktoś z urzędu był kiedykolwiek w elektrowni?To czym tam sie pali to kpina.Muł najgorszy z najgorszych przywożony ze śląska po kopalniach i najlepsze jest to że dostają za to jeszcze kasę od państwa że to przyjmują.

Autor: Takija | Dodane: Piątek, 8 lut 2019, 12:10

Najprościej gnębić przeciętnego Kowalskiego! Ciekawe czy Panowie z SAS maja w domach tylko gaz lub MPEC..?

Autor: Takiktoś | Dodane: Czwartek, 7 lut 2019, 22:22

Tak, a sami mieszkają w blokach które ogrzewane są ciepłem pochodzącym ze spalania węgla. Dla bezpieczeństwa każdy powinien mieć prawo posiadania kotła opalanego paliwem stałym. W nowych domach przecież nikt starego kopciucha nie będzie montował. Czemu nie weźmiecie się za wielkich trucicieli takich jak duże elektrownie i elektrociepłownie? Przecież skoro na gazie jest tak tanio to czemu nie wygaszą kotłów i nie zamienią paliwa na bardziej ekologiczne? Lepiej ludzi cisnąć i non stop im nowe ograniczenia dawać, a jak zmarzną na wsi to co im tam, twardzi są, poradzą sobie, zahartują się.

Autor: Mieszkaniec | Dodane: Czwartek, 7 lut 2019, 22:21

Tak najłatwiej zakazywać ludzie założą piece gazowe a za chwilę podniosą opłaty... Dlaczego nie widzicie problemu w tym że przez te nowoczesne piece spaliny wychodzą z komina że znacznie niższa temperatura co dawniej to powoduje że smog zamiast iść w wyższe partie zostaje na wysokości naszych okien znowu ktoś kosztem nas trzepie kasę piece ekogroszek, pellet, piece, gazowe... Oczyszczacze powietrza....maseczki przeciw pyłowe które nie wyłapują szkodliwych pyłków... Kiedy ludzie zaczną zwracać uwagę na to co dzieje się między wierszami tak samo jak z wybijaniem dzików.... Mydlenie oczu czy naprawdę nikt nie widzi tego że im więcej walki ze smogiem tym jest jeszcze gozej? Czujnik nie kłamią walka z wiatrakami gdzie nie popatrzysz tam coś budują każda jedna wolna przeszczep blok...

Autor: Skawina | Dodane: Czwartek, 7 lut 2019, 22:17

A co z tymi ktorzy maja juz budowy pozaczynane nie maja w planie robic gazu w domu.? Ktos mi powie ze ogrzewanie gazem nie jest drozsze. Chyba majac 18 stopni w domu. Mimo nowych instalacji zeby miec cieplo w domu to za gaz trzeba duuzo zaplacic

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze