Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 193 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Środa, 9 wrz 2020, 18:51

Sprawdź, czy wiesz, co powinna zawierać umowa o pracę

Sprawdź, czy wiesz, co powinna zawierać umowa o pracę

Umowa o pracę to dokument stanowiący podstawę do tego, aby określić stosunek pracy pomiędzy pracodawcą, a osobą zatrudnioną. W umowie tego typu powinno znaleźć się kilka istotnych informacji, które z kolei są warunkowane przez przepisy zawarte w Kodeksie Pracy.

Rodzaje umów o pracę

Każdy typ umowy o pracę zawiera informacje o tym, jakie prawa i obowiązki spoczywają zarówno na pracodawcy, jak i na pracowniku. Ostateczny kształt kontraktu jest ściśle uzależniony od tego, czy jest to umowa na czas określony, czy też nieokreślony.

Jeśli umowa o pracę zostaje zawarta na czas nieokreślony, wówczas może ona zostać zerwana jedynie poprzez złożenie wypowiedzenia przez pracownika lub otrzymanie przez niego wypowiedzenia od pracodawcy. W tym drugim przypadku konieczne jest dobre umotywowanie tej decyzji i wiąże się z tym, że osoba zatrudniona nie traci stanowiska od razu, ale pełni swoje obowiązki jeszcze przez jakiś czas - długość wypowiedzenia jest zależna od stażu pracy. Jeśli zatrudnienie trwało:

 • mniej niż pół roku to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie;
 • co najmniej pół roku - 1 miesiąc;
 • 3 lata i dłużej - 3 miesiące.

Z kolei w umowie o pracę na czas określony konieczne jest odnotowanie daty rozpoczęcia pracy i planowanego dnia jej zakończenia.

Oprócz wspomnianych powyżej rodzajów umów o pracę, istnieją jeszcze umowy zawierane na tak zwany okres próbny - trwający najczęściej trzy miesiące - a także umowy na zastępstwo, które również mają konkretnie określone ramy czasowe.

Przeczytaj również: "Jak znaleźć pracę w Krakowie - 4 wskazówki".

Najważniejsze informacje, jakie muszą zostać zawarte w umowie o pracę

Bez względu na rodzaj obowiązującej umowy o pracę, w dokumencie muszą zostać zawarte elementy takie jak:

 • data podpisania kontraktu,
 • informacja o miejscu zawarcia umowy,
 • typ umowy o pracę,
 • dane osób, pomiędzy którymi zostaje zawarta umowa,
 • stanowisko, na które zatrudniany jest pracownik,
 • wymiar czasu pracy,
 • miejsce wykonywania obowiązków przez pracownika,
 • wysokość wynagrodzenia podstawowego oraz informacja o zasadach przyznawania dodatków, premii i innych świadczeń,
 • data rozpoczęcia pracy.

Warto również pamiętać o tym, że strona zatrudniająca ma obowiązek przedstawienia nowemu pracownikowi szczegółów dotyczących nawiązanej współpracy. Należy to zrobić w ciągu siedmiu dni od podpisania dokumentu, a informacje muszą zostać podane w formie pisemnej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Umowa o pracę jest zawierana w dwóch egzemplarzach - jednym dla pracodawcy i drugim dla pracownika. Ciekawostką jest, że istnieje również opcja zawarcia umowy ustnej pomiędzy stronami. We wspomnianym przypadku zatrudniający ma obowiązek przedstawić pracobiorcy wszystkie postanowienia związane z umową o pracę - w tym jej warunkach i informacji o stronach, które ją zawierają - w formie pisemnej.

Obecnie coraz częściej rezygnuje się z zawierania umów zlecenia i o dzieło na rzecz umów o pracę. Taki rodzaj zatrudnienia jest znacznie bardziej stabilny dla każdej ze stron. Osoby poszukujące pracy powinny odwiedzić serwis https://www.aplikuj.pl/praca/krakow - każdego dnia przybywa tam interesujących ofert pracy.

materiał partnera

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze