Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 4660 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: , 19 lip 2015, 13:59

Samoloty i śmigłowce nad Skawiną

Są skawinianie, dla których huk samolotów i śmigłowców nad Skawiną to "miód na uszy". Niektórzy jednak skarżą się na nadnierny hałas. 

Tymczasem warto wiedzieć, że nad Skawiną znajduje się punkt sierra. - To punkt wlotowy do lotnika Kraków Balice. Aby ruch na lotnisku odbywał się bezpiecznie ustalane są takie właśnie punkty wlotowe. Oczywiście wojsko w swojej działalności nie wykonuje lotów dokładnie nad punktem ze względu na bezpieczeństwo oraz fakt, że wiemy jak może być to uciążliwe dla mieszkańców - wielu kolegów tam mieszka - tłumaczy por.pil.dypl. Sylwester Kanadys, oficer prasowy Trzeciej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Kraków Balice. Grupa została utworzona w 2008 toku i jest przeznaczona do realizacji zadań poszukiwawczo-ratowniczych w obszarze lądowym RP i zadań SAR w obszarze przygranicznym państw sąsiednich.

Niezależnie od faktu, że niebo nad Skawiną stanowi wspomniany punkt sierra, to oficer prasowy podkreśla, jak niewielki procent wszystkich lotów jest związany z działaniami wojska. - Około pięć procent lotów to wojsko. Reszta to ruch cywilny oraz aeroklubowy i prywatny - zaznacza Kanadys.

fot. Trzecia Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Kraków Balice

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (12)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: PePE | Dodane: Piątek, 24 lip 2015, 09:18

Pierdu pierdu... znaczącą różnicą jest jeden góra trzy przeloty helikoptera nad daną miejscowością, a nie 2-3 godzinne krążenie nad Skawiną i dodatkowo na jakiej wysokości. Jak pajace nie mają co robić to niech się zajmą czymś bardziej pożytecznym.

Autor: EmilR | Dodane: Piątek, 24 lip 2015, 09:14

pawełek internetowy napinasz z Bieszczad :D

Autor: Kj | Dodane: Wtorek, 21 lip 2015, 22:30

Do "paweł": ty nas w Bieszczady nie wysyłaj, a jak tak lubisz hałas od silników samolotowych to zatrudnij się w Balicach albo sam tam zamieszkaj.

Autor: Ernest | Dodane: Wtorek, 21 lip 2015, 14:51

No, ale może to są loty prywatne. Od cholery ludzie mają helikopterów, nie wiadomo czego. W Skawinie nie ma problemu, na wsiach może jest, ale może to prywatne loty?

Autor: Marcin | Dodane: Wtorek, 21 lip 2015, 11:39

Jak nisko można lecieć? 31 sierpnia 2014/in Lotnictwo, Poradniki / ?Lataj nisko i powoli? ? pełna troski rada podlega pewnym ograniczeniom. Jak nisko można latać zgodnie z prawem? Kiedy można zejść nisko nad miastem, a kiedy trzeba trzymać się wysoko i jakie są różnice między różnymi samolotami i różnymi miastami? Uwaga Samolot ;) (ilustracja: Woodennature / Wikimedia / CC) Uwaga Samolot ;) (ilustracja: Woodennature / Wikimedia / CC) W Polsce ? min. 150 metrów nad lądem lub wodą 150 metrów (500 stóp) nad terenem to zasada ogólna dla lotów z widocznością (VFR) odbywających się z dala od zabudowań lub zgromadzeń. 300 metrów (1000 stóp) przewyższenia nad najwyższą przeszkodą w promieniu 600 metrów od statku powietrznego ? nad gęstą zabudową miast i osiedli oraz nad zgromadzeniami na wolnym powietrzu. Reguły te nie obowiązują bezwzględnie, wyjątkiem są: operacje startu i lądowania, loty AGRO, loty wojskowe i policyjne wykonywane wg odrębnych przepisów. REKLAMA W Polsce ? nad miastami Dodatkowe ograniczenia obowiązują nad miastami: nad obszarem miast o liczbie ludności 25-50 tysięcy mieszkańców ? minimum 500m nad terenem dla samolotów tłokowych i śmigłowców, nad obszarem miast o liczbie ludności 25-50 tysięcy mieszkańców ? minimum 1000m nad terenem dla pozostałych samolotów, nad obszarem miast o liczbie ludności 50-100 tysięcy mieszkańców ? minimum 1000m nad terenem, nad obszarem miast o liczbie ludności większej niż 100 tysięcy mieszkańców ? minimum 1500m nad terenem, nad Warszawą ? minimum 1850m nad terenem. Wyjątkiem od tych zasad są loty: wojskowe na hasło ALFA SCRAMBLE i policyjne ? GARDA, wykonywane w celu udzielenia pomocy, wykonywane zgodnie z opublikowanymi procedurami podejścia do lądowania i odlotu, wykonywanych w celu patrolowania linii energetycznych, rurociągów, lasów, wykonywanych przy pracach rolniczych. Nie wiem jak się to dzieje,że te loty się odbywają, patrząc na przepisy trzeba by je było pod coś podciągnąć. Nie zgadzam się na loty zakłócające spokój przez kilka godzin.

Autor: Klon | Dodane: Wtorek, 21 lip 2015, 11:07

Często śmigłowiec zalatuje nad Radziszów i też długo krąży, aż do godzin nocnych - nie wygląda, aby pilot czekał na zgodę na lądowanie w Balicach, tylko trenuje bądź ktoś lata dla przyjemności - szkoda tylko, że kosztem mieszkańców. Jest jedna świętą zasada - czyjaś wolność kończy się w miejscu, gdzie zaczyna się wolność kogoś innego. Dodatkowo jest przepis - Art. 144. KC Właściciel nie****omości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nie****omości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nie****omości i stosunków miejscowych. Myślę, że można ten przepis przez analogię stosować i tu - tylko jak i od kogo go wyegzekwować? Ma ktoś pomysł? Ps. jak dla mnie to niech helikoptery latają nad Bieszczadami.

Autor: paweł | Dodane: Wtorek, 21 lip 2015, 10:28

jkl ile razy ja to czytałem jak się nie podoba hałas, smród w mieście, zapylenie, betonowa dżungla którą budują decydenci, korki w mieście, to wyjedź w Bieszczady. Nie warto rozwijać dalej wypowiedzi, zbyt często mieszkańcy tego miasta dają sobie robić na głowę różnym wizjonerom.

Autor: Paweł | Dodane: Wtorek, 21 lip 2015, 00:36

Moim zdaniem,a jestem mieszkańcem Skawiny przelot,a latanie wkółko przez ponad 2 ,3 godziny to jest różnica a zwłascza po 20 a kończą często przed 24,zależy kiedy zaczną,niech sobie Kraków oblatują ,mają większy teren do popisu,a często schodzą bardzo niebezpiecznie nisko,w wojsku byłem,więc w temacie się znam,mają od tego poligony(ale tak wygodniej-kit to se mogli wciskać w komunie),a niech przydaży się awaria,jak stanie się nieszczęście wtedy może wtedy do władz Skawiny dojdzie,że nie można bagatelizować tego problemu,dlaczego nad Niepołomicami nie latają,nad Wieliczką,bo do Skawiny od Balic najbliżej, sobie róndeczki robią,a czemu po Krakowie,róndeczek po 22 nie zafundują Prezydentowi miasta,jako runda honorowa,niech mu krążą do rana.

Autor: Mieszkaniec | Dodane: Poniedziałek, 20 lip 2015, 23:15

Witam szanownych mieszkańców. Chciałbym zauważyć, że wojsko jak zwykle bagatelizuje problem zwłaszcza nocnych lotów na niskich wysokościach po godzinie 22.00 nad naszym miastem oraz gminą. Chodzi mi głównie o loty śmigłowców wg mnie są to loty stricte treningowe. Nie jestem w stanie otworzyć okna! Mam kilkumiesięczną córkę. Ten hałas/huk jest NIE DO ZNIESIENIA!!!!!! Niech sobie latają gdzie indziej!!!

Autor: iks | Dodane: Poniedziałek, 20 lip 2015, 08:50

Punkt sierra nad Skawiną? Mamy tu dosyć duży węzeł energetyczny. Linie WN są jak pajęczyna.Latajcie deczko niżej.

Autor: jkl | Dodane: , 19 lip 2015, 15:57

Jak chcesz mieć cisze i spokój wyjedź w głąb Bieszczad nie będzie nic przeszkadzało no chyba że śpiew ptaków

Autor: stg | Dodane: , 19 lip 2015, 15:34

Ta, jest różnica między przelotem a krążeniem 1-2h i nisko nad ziemią może nad Skawiną tego nie widać czy słychać ale nad Rzozowem tak, mało mają lasów w okolicy do ćwiczeń?

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze