Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 1196 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Środa, 17 lip 2019, 17:21

Przedsiębiorcy z terenu byłej huty na spotkaniu z władzami

Przedsiębiorcy z terenu byłej huty na spotkaniu z władzami

Od wyników o których mówi cała Małopolska do planu działania na najbliższe tygodnie. W poniedziałek, 15 lipca br., władze Skawiny spotkały się z przedsiębiorcami działającymi na terenie byłej Huty Aluminium. Co dziś wiemy i jakie są dalsze kroki w walce o czyste powietrze na terenie Skawiny?

- Jesteśmy tu ponieważ zależy nam na wyjaśnieniu odnotowanych wyników, jak również odnalezieniu źródła zanieczyszczenia. Proszę Was o współpracę i zrozumienie, wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Jeśli nawet nie mieszkacie w Skawinie, co najmniej 8 godzin dziennie tu jesteście, wasi pracownicy również - powiedział Norbert Rzepisko Burmistrz Miasta i Gminy Skawina.

W spotkaniu udział wzięli również Ryszard Listwan Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz w roli eksperta jakości pomiaru pracownik Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. Jakości Powietrza GIOŚ Andrzej Pindel.

Podjęte działania
Jeszcze we czwartek informowaliśmy po posiedzeniu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o możliwościach, jakimi dysponujemy. - Nie mamy wystarczających narzędzi prawnych, aby podjąć twarde działania np. w postaci wejścia na teren zakładów. Większość instrumentów leży w rękach władz wyższego szczebla - podkreśla burmistrz.

W piątek o problemie z jakim się mierzymy burmistrz informował ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Również w piątek władze Skawiny wystosowały telefoniczne zaproszenie do podmiotów działających na terenie dawnej huty, 41 osób wzięło udział w spotkaniu. Również w piątek stacja pomiarowa WIOŚ stanęła w pierwszej kolejności na skawińskim rynku, a następnie została przetransportowana na teren byłej Huty.

- Zebrane odczyty nie dają tak niepokojącego obrazu, jakie zanotowało urządzenie niereferencyjne - mówił Ryszard Listwan. Natomiast Andrzej Pindel z Krajowego Laboratorium wskazał na trend, jaki niewątpliwie uchwyciło urządzenia. W chwili obecnej WIOŚ koncentruje się na pomiarze benzenu, toulenu i ich pochodnych, a także sprawdza jakość pomiarów wykonanych przez niereferencyjne czujniki.

Co wiemy?
Na terenie dawnej Huty Aluminium w Skawinie działa ponad 70 podmiotów gospodarczych. Tylko nieliczne prowadzą pracę w systemie zmianowym, większość pracuje w standardowych godzinach. Nie jest to jednak powód do wykluczenia. Musimy brać pod uwagę każdą ewentualność. Również taką, że wybór emisji w porze nocnej był celowy. Przypomnijmy: urządzenie do pomiaru zakupione przez Gminę Skawina wskazało przekroczenia stężenia lotnych związków organicznych (LZO) w porach nocnych, w różne dni tygodnia również weekendy, bez wyraźnej powtarzalności.

Dziś czekamy na wyniki pomiarów, jakie wykona stacja WIOŚ. Jest wiele pytań na które poszukujemy odpowiedzi m.in.: jakie substancje znajdują się w powietrzu na terenie byłej Huty? Czy któraś z firm łamie prawo?

Mimo, iż pomiaru dokonało urządzenie niereferencyjne, nie zatrzymamy się. To kolejny krok w walce o czyste powietrze. - Strona społeczna wymaga od nas byśmy dbali o poprawę jakości powietrza - wszyscy oddychamy tym samym powietrzem, dlatego się spotykamy - mówił Norbert Rzepisko do zgromadzonych.

Co dalej?
Czekamy na wyniki badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jeszcze w lipcu otrzymamy kolejne trzy urządzenia do pomiaru zakupione przez Gminę Skawina - będziemy weryfikować ich odczyty z danymi stacji referencyjnej. Zaprosiliśmy przedsiębiorców do współpracy. Poinformowaliśmy o monitoringu, jaki prowadzi Straż Miejska. WIOŚ zwiększa prowadzone kontrole działając również w trybie wezwania - w takim systemie pracuje już od kilku miesięcy, w dni wolne od pracy, całodobowo tel.: 606 382 072. Najważniejszym partnerem jest dla nas dziś: WIOŚ, GIOŚ i Ministerstwo Środowiska.

Źródło: UMiG

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (5)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: Bdkaldgskzlba | Dodane: , 13 paź 2019, 11:24

3 wozy zomo I po sprawie

Autor: 6419511 | Dodane: Sobota, 20 lip 2019, 09:16

Tak śmierdzi koło Biedry z Valeo gumą, że pan burmistrz tam nie zagląda i nikt z tym nic nie robi....

Autor: Zieloni | Dodane: Sobota, 20 lip 2019, 08:22

Przekaz władz wyższego szczebla jest taki, że smog czy globalne ocieplenie jest wymysłem lewaków.

Autor: bghhvhbvb | Dodane: Sobota, 20 lip 2019, 07:30

1 woz zomo I po sprawie

Autor: dhhggffghgg | Dodane: Sobota, 20 lip 2019, 07:28

2 wozy zomo I po sprawie

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze