Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 609 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Poniedziałek, 31 maj 2021, 17:39

Pogromcy owadów zaproszeni do Wielkich Dróg

Pogromcy owadów zaproszeni do Wielkich Dróg

Są w stanie zjeść nawet 20 tysięcy komarów dziennie, znajdują się pod ochroną i zyskują coraz większą sympatię ludzi. Jerzyki, niezawodni pogromcy owadów, znajdą dom w gminie Skawina. Na ścianie przedszkola w Wielkich Drogach (sołectwo w gminie Skawina) zamontowano dla nich budki lęgowe.

To kolejne "osiedle dla jerzyków" w gminie Skawina. Rok wcześniej pojawiło się na ścianie hali widowiskowo-sportowej. W obu przypadkach budki zakupił Urząd Miasta i Gminy w Skawinie.

- Lato kojarzy nam się z piękną pogodą, wakacjami oraz komarami, który potrafią zepsuć nawet najprzyjemniejszy wieczór. Ten problem rozwiążą jerzyki. Na nowych budkach lęgowych dla nich zyskają zarówno ludzie jak i ptaki. Chronimy gatunek zagrożony wyginięciem oraz w naturalny sposób redukujemy populację komarów. Mam nadzieję, że budki lęgowe spotkają się z ciepłym przyjęciem i szybko zyskają nowych lokatorów - zapewnia burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Nowe "osiedle dla jerzyków" powstało z inicjatywy mieszkańców. Budki na ścianie przedszkola samorządowego zamontowała Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkich Drogach. Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ w okolicy znajdują się lasy i zbiorniki wodne. To miejsce sprzyjające rozmnażaniu się owadów i idealne źródło pokarmu dla ptaków.

- Od dłuższego czasu mieszkańcy naszej miejscowości borykają się z nadmierną populacją komarów. Stowarzyszenie Nasz Dom-Nasze Wielkie Drogi postanowiło pomóc rozwiązać ten problem. Nie chcieliśmy jednak sięgać po szkodliwe dla środowiska środki biobójcze. Dlatego też zwróciłem się z prośbą do Kierownika Wydziału Ochrony Środowiska UMiG w Skawinie o sfinansowanie zakupu budek lęgowych dla jerzyków (Apus Apus). Duże zaangażowanie w akcję wykazała również Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkich Drogach, która podjęła się czynności montażowych. Bardzo się cieszę, że w wydarzeniu biorą udział również dzieci, o co zadbała dyrektor tutejszego przedszkola - informuje Bartłomiej Szwed, Prezes Stowarzyszenia "Nasz Dom - Nasze Wielkie Drogi".

Źródło: UMiG

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze