Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 2709 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Poniedziałek, 7 wrz 2015, 18:13

Pożar zniszczył osadę "Trzeba zastanowić się nad przyszłością tego miejsca"

Pożar zniszczył osadę

4 września nad ranem spłonęły zabudowania prehistorycznej osady w Woli Radziszowskiej. Powodem było prawdpodobnie wyładowanie atmosferyczne. Na miejscu została jedynie chatka Fauna, która i tak już wcześniej groziła zawaleniem.

- Jeszcze jest za wcześnie na decyzje. Najpierw chcę uzyskać protokół od straży pożarnej i porozmawiać na ten temat. Trzeba będzie wspólnie z gminą usiaść i zastanowić się nad przyszłością tego miejsca. Nie mówię, że nie będziemy tego odbudowywać - może uda się to wspólnymi siłami - podkreśla w rozmowie ze Skawina24.com Łukasz Biały, kierownik Muzeum AGH.

Kierownik zaznacza, że osada powstała jako eksperyment archeologiczny trochę ad hoc. Dopiero z czasem udało się to przedsięwzięcie ująć w odpowiednie ramy. Możliwe, że Muzeum z gminą zastanowią się teraz nad powstaniem nowego obiektu z całą infrastrukturą konieczną do jego właściwego działania. - Jakby to miała być atrakcja turystyczna być może trzeba połączyć jedną formę z drugą. To jest kwestia zarówno nasza, jak i gminy.

Podstawowy ślad istnienia osady to artykuły naukowe, który powstały z jej pomocą oraz wiedza, którą posiedli odwiedzający w trakcie przeprowadzanych w niej zajęć. - Miałem informację ze strony mieszkańców i osób, które się tym zajmowały, że jest to perełka. Chętnie spędzano tam czas poza zgiełkiem codzienności. 

Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że Muzeum planowało budowę jeszcze jednego obiektu. Nie udało się tego zrealizowaćź latem, więc inwestycję przełożono na jesień. Zapewne również ta chata uległaby spaleniu.

dg

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (2)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: mj | Dodane: Poniedziałek, 5 paź 2015, 08:52

W terenie pełnym wysokich drzew... spaliły się tylko te chaty w lepszym stanie technicznym. Dziwnie wybiórczy ten piorun.

Autor: odwiedzający | Dodane: Wtorek, 8 wrz 2015, 11:04

Powodem było prawdopodobnie wyładowanie atmosferyczne. Czy brane są pod uwagę inne przyczyny pożaru, czy będzie prowadzone postępowanie wyjaśniające przez straż pożarną i policję ?

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze