Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 451 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: , 4 kwi 2021, 20:36

Organizacja magazynów dla sektora e-commerce

Organizacja magazynów dla sektora e-commerce

W Polsce z roku na rok coraz szybciej rozwija się rynek e-commerce. Taki stan rzeczy wymaga tego, by operatorzy logistyczni oraz deweloperzy powierzchni magazynowych dostosowali operacje, a także same magazyny do potrzeb nowego sektora, jakim jest masowa sprzedaż internetowa.

Organizacja magazynu dla e-commerce - jak powinna wyglądać?

W sprzedaży internetowej jedną z najważniejszych kwestii jest profesjonalna obsługa realizacji zamówień. Klienci oczekują bowiem szybkiej i bezproblemowej dostawy zakupionych towarów (które będą estetycznie opakowane i dotrą do odbiorcy w nienagannym stanie). Niezwykle dynamiczny rozwój e-commerce sprawia też, że niezbędna jest bardziej profesjonalna logistyka. Aby usprawnić działanie biznesu e-commerce (i zwiększyć zyski), bardzo dużym krokiem będzie właściwa organizacja magazynu.

Przy sprzedaży on-line magazyn nie jest już jedynie przestrzenią efektywnego składowania towarów, ale staje się skomplikowanym systemem, w którym trzeba tak manipulować zapasami i zasobami ludzkimi, by móc uzyskać jak najwyższą efektywność działań. E-commerce sprawiło, że najważniejszym wyznacznikiem działania magazynu stało się nie samo przechowywanie, ale skuteczność - to znaczy ilość i jakość zrealizowanych wydań.

Powierzchnie, na których prowadzone są usługi dla e-commerce muszą spełniać różne funkcje. Realizuje się tam zamówienia, dlatego w skład takich powierzchni wchodzi nie tylko magazyn, ale także pomieszczenia biurowe oraz serwerownie. W samych magazynach są też np. nie tylko regały paletowe/półkowe, ale też stojaki do przechowywania odzieży. Często są to systemy, które umożliwiają szybkie i bezproblemowe przemieszczanie towaru albo zmianę jego stref.

Przeczytaj również: Jak koronawirus wpłynie na branżę e-commerce

Operatorzy logistyczni (których musi mieć każdy magazyn dla e-commerce) muszą nadzorować dużą liczbą czynności operacyjnych, związanych z częstotliwością dostaw i wydawania towarów. W organizacji magazynów jednym z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych zadań, jest kompletacja produktów pod zamówienie danego klienta. Kompletacja musi być wykonana bezbłędnie (aby uniknąć reklamacji), w jak najkrótszym czasie. Do świadczenia usług na najwyższym poziomie przyczyni się na pewno korzystanie ze specjalnych urządzeń i oprogramowania - obsługiwanych przez wykwalifikowane w tym celu osoby, doświadczone w wykonywaniu przypisywanych im zadań. Dzięki takim działaniom powierzchnia magazynu dla e-commerce zostanie idealnie dostosowana do sprzedawanych produktów.

Wynajem magazynu dla e-commerce - co jest ważne?

Dla tych działalności, które zajmują się sprzedażą internetową, kluczowym miejscem jest magazyn. Musi mieć on oczywiście odpowiednią wielkość. Dlatego wynajęcie powierzchni magazynowej dla e-commerce musi zostać dobrze przemyślane - aby była ona wystarczająco pojemna. Właściwą ilość miejsca trzeba przeznaczyć oczywiście na sam towar. Równie ważne jest jednak to, by pracownicy mieli odpowiednio dużą przestrzeń do sprawnego, wygodnego i szybkiego realizowania zamówień. Musi więc pojawić się możliwość podzielenia powierzchni magazynowej na poszczególne, wyraźnie od siebie oddzielone strefy. Będą to miejsca operowania towarem (strefy gdzie się go: przyjmuje, komisjonuje i wysyła), ale także strefy: biurowa, socjalna i techniczna.

Warto wiedzieć, że w sytuacji kiedy dane przedsiębiorstwo nie jest w stanie wygospodarować odpowiednio dużego kapitału na magazyn i wdrożenie systemów organizujących, może skorzystać z usługi jaką jest fulfilment dla sklepów internetowych. W tym przypadku całą logistyką zajmuje się firma zewnętrzna, która nie tylko udostępnienia miejsce, ale też zapewnia doświadczoną obsługę z opracowanym już systemem pracy. Zadaniem przedsiębiorstwa jest wtedy jedynie bieżąca kontrola zadań. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

Gdzie najlepiej wynająć magazyn?

Obecnie przedsiębiorstwa działające w branży e-commerce mają w Polsce wiele możliwości co do wyboru magazynu. Na rynku pojawiło się bowiem dużo firm (lokalnych i deweloperskich), oferujących magazyny e-commerce na wynajem, które są już odpowiednio zoptymalizowane pod tę branżę.

Usuwa to więc problem, jakim mogłaby się stać kosztowna budowa własnego magazynu. Wśród najemców coraz bardziej popularne stają się magazyny i hale do wynajęcia w Krakowie oraz jego okolicach dostępne także w ofercie Axiimmo Są one usytuowane przede wszystkim w parkach magazynowych: we wschodniej części miasta oraz na zachód oraz południowy-zachód od Krakowa (wzdłuż autostrady A4).

Co ważne, usługi fulfilmentu pozwalają na organizację logistyki nawet w kilku miastach, także tych oddalonych od miejsca zamieszkania inwestora. Wynajem magazynu w okolicach Krakowa pozwoli na dynamicznie rozwinięcie działalności, poszerzenie kręgu klientów oraz umożliwi sprawną obsługę chłonnego rynku krakowskiego.

Materiał partnera

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze