Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 1350 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Sobota, 7 gru 2019, 12:44

Gmina tłumaczy się z podwyżek

Gmina tłumaczy się z podwyżek

Na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie pojawiło się tłumaczenie drastycznych podwyżek za wywóz śmieci. Przytaczamy oświadczenie w całości:

"Przed nami trudna i niepopularna decyzja. Musimy podnieść opłatę za wywóz śmieci. Proponujemy kwotę 25 zł za odpady segregowane i 50 zł za niesegregowane. Takie stawki wynikają z rachunku ekonomicznego całego systemu. Jest to podwyżka niezbędna i konieczna. Gmina nie może zarabiać ani tracić na odbiorze śmieci.

W przestrzeni medialnej coraz częściej pojawiają się informacje o tym, że miasta i gminy podnoszą opłaty za wywóz śmieci. Skawiny ten problem niestety nie ominął. Już kilkaset miast i gmin w Polsce było zmuszone do podwyżki, inne przymierzają się do drastycznego podniesienia opłat za wywóz śmieci. W naszym sąsiedztwie spora część gmin była zmuszona do wprowadzenia drastycznych podwyżek, które sięgają czasami 32 zł od osoby na miesiąc. Mamy nadzieję, że proponowana stawka w naszej gminie utrzyma się przez cały 2020 rok.

"Rynek śmieciowy" został zmonopolizowany. W rejonie naszej gminy zajmuje się nim zaledwie kilka firm, które mogą swobodnie dyktować ceny. Tak wysokie podwyżki świadczonych usług przedsiębiorstwa argumentują rosnącymi kosztami prowadzenia działalności, podwyżkami pensji, cen paliwa oraz koniecznością wprowadzania u siebie monitoringu lub zabezpieczeń przeciwpożarowych. Do organizowanych przetargów przeważnie startuje pojedynczy oferent, który dyktuje bardzo wysokie ceny. Każdy kolejny przetarg to radykalna podwyżka. Gmina musi rozstrzygnąć przetarg, gdyż w przeciwnym razie sterty śmieci zalegną we wszystkich możliwych miejscach.

Pojawiają się głosy, że gmina powinna podnieść opłaty za wywóz śmieci do 20 zł zamiast 25 zł. Doprowadzi to do tego, że w przyszłym roku na pewno będziemy zmuszeni do kolejnej, jeszcze wyższej podwyżki. Rachunek ekonomiczny jasno to określa. Zgodnie z przepisami prawa, system gospodarowania odpadami musi być samowystarczalny. Gmina nie może zarabiać ani tracić na odbiorze śmieci. W zeszłym roku dołożyliśmy do systemu 1 mln 300 tys zł. W 2019 ta kwota będzie jeszcze wyższa. W zabudowie wielorodzinnej są takie altany śmietnikowe, gdzie firma podjeżdża codziennie, by je opróżnić. Przy stawce 20 zł na miesiąc nawet przy radykalnym obniżeniu częstotliwości odbioru odpadów, na co pozwala prawo, system się nie zbilansuje. Mamy nadzieję, że te argumenty, które podajemy w tym krótkim tekście przemówią do Państwa.

Podwyżka na 25 zł i 50 zł jest decyzją trudną, ale konieczną, by utrzymać system gospodarowania odpadami na takim samym poziomie, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni."

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (10)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: Wladek | Dodane: Piątek, 13 gru 2019, 17:54

Pan Burmistrz Najder byl dobrym gospodarzem.Dobrze,ze za jego czasów wymienil chodniki bo ta ,,wladza" jakby sie zabrała za remont chodników to bylo wszystko roz*****e.

Autor: skawiniak | Dodane: Czwartek, 12 gru 2019, 17:53

W takiej sytuacji będziemy musieli wywalić na taczkach bez segregacji całą radę miejską wraz z nieudolnym burmistrzem

Autor: Kopl | Dodane: Środa, 11 gru 2019, 19:11

No pieknie, 5 osob ok 90kg raz na 2 tyg (maly pojemnik) bedzie 100! Pi...eni komunisci pisowscy.

Autor: Pawlo | Dodane: , 8 gru 2019, 23:28

https://dzialdowo.dlawas.info/wiadomosci/oplaty-za-wywoz-smieci-dwukrotnie-wyzsze-niz-w-czechach/cid,13766,a "Okazuje się, że koszty wywozu śmieci w Polsce są znacznie większe niż u naszego południowego sąsiada. Chociaż Czesi generują mniej więcej taką samą ilość odpadów jak Polacy, to u nas ceny są dwukrotnie większe. Najlepszym przykładem jest Cieszyn. Mieszkańcy jego czeskiego fragmentu płacą w ciągu roku około 80 zł za wywóz śmieci. Po polskiej stronie jest to już prawie 200 zł"

Autor: max | Dodane: , 8 gru 2019, 19:06

Ten burmistrz i zarząd miasta to nieporozumienie, za wszystko płać i płacz. Tak nieudolny nie był nawet zarząd miasta sprzed dwóch kadencji. Za chwilę dzięki takim tuzom intelektu będziemy płacić za śmieci jak w Warszawie. Brawo wy.

Autor: ewa | Dodane: , 8 gru 2019, 18:52

To teraz po tych podwyzkach niech odbieraja odpady zielone choc raz w miesiacu a gmina Skawina tylko 2 razy w roku to jest oszustwo gminy wokol obieraja 2razy w miesiacu

Autor: Kot | Dodane: , 8 gru 2019, 15:36

Na idiotyczne ścieżki rowerowe dla eko*****ów są pieniądze, tak?

Autor: Pawlo | Dodane: , 8 gru 2019, 12:28

Gmina dopłaciła? Proszę ubulicznić dokładne rozliczenie co, ile i za co...jakie firmy itd...

Autor: Lucy | Dodane: , 8 gru 2019, 08:39

"...by utrzymać system gospodarowania odpadami na takim samym poziomie, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni." Bezpłatny odbiór odpadów zielonych 2x w roku. Jeśli chcę wywozić częściej, muszę to robić na własną rękę, albo dopłacić za każdy worek. To jest ten "poziom"???

Autor: sdjvjbv | Dodane: Sobota, 7 gru 2019, 14:22

Burmistrzowi dziekujemy juz niech sie poda do dymisji zeby zaraz nie było zatrzymania przez CBA jak w niepołomicach,na nic pieniedzy nie ma zeby zrobic po osiedlach a w okół rynku robi wszystko i po co te sciezki rowerowe po ktorych nikt nie bedzie jezdził zabetonował skawina i tyle

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze