Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 119 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: , 12 wrz 2021, 13:53

Czym różni się zlecenie stałe od polecenia zapłaty?

Czym różni się zlecenie stałe od polecenia zapłaty?

Zlecenie stałe a polecenie zapłaty. Czym się różnią? Które wybrać?

Zlecenia stałe i polecenia zapłaty, czyli automatyczne przelewy to jedno z najprostszych i najbardziej popularnych narzędzi towarzyszących kontu bankowemu. Pozwalają one nie tylko oszczędzić czas, ale także chronią zapominalskich przed opóźnieniami w regulowaniu comiesięcznych należności. Chociaż wielu z nas zamiennie używa pojęć "zlecenie stałe" i "polecenie zapłaty", to istnieją między nimi wyraźne różnice, którym przyjrzymy się w tym artykule.

Zlecenie stałe - czym jest i do czego służy?

Pierwszym typem automatycznego przelewu, z którego możemy skorzystać posiadając konto w banku jest zlecenie stałe. W pewnym uproszczeniu określić je można jako zwykły przelew, który zlecamy bankowi cyklicznie. Zamiast robić to za każdym razem (o czym możemy zwyczajnie zapomnieć), wydajemy dyspozycję, by bank sam przelewał określoną sumę na wybrany przez nas rachunek. Możemy sami zdecydować jak często taka operacja będzie przeprowadzana. Najpopularniejsze są, oczywiście, zlecenia comiesięczne. W takim cyklu rozliczeniowym opłacamy przecież większość rachunków. Jedną z najważniejszych cech zlecenia stałego jest jego... stałość. Oznacza to, że opiewa ono na stałą kwotę, stąd najlepiej nadaje się do regulowania należności, które rzadko zmieniają swoją wysokość. Dobrym pomysłem jest więc opłacanie przy jego użyciu czynszu za mieszkanie czy karnetu na siłownię. Może się ono okazać też bardzo pomocne w przypadku, gdy nawet najmniejsza zwłoka z płatnością wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami. Rata kredytu czy spłata większości pożyczek nie może czekać do przysłowiowego "jutra". Świetnym źródłem informacji, na temat tego którzy pożyczkodawcy dopuszczają pewne opóźnienia (i jakie rozwiązania proponują w takim przypadku) jest porównywarka Loando. Zlecenie stałe oszczędza więc czas i chroni przed przeoczeniem ważnych, cyklicznych przelewów, jednak nie zawsze będzie ono idealnym rozwiązaniem. Dlatego sektor bankowy przygotował drugi typ automatycznego przelewu.

Polecenie zapłaty - czym różni się od zlecenia stałego?

Jak pisaliśmy wyżej, zlecenie stałe opiewa na określoną, niezmienną kwotę. Jednak przecież wiele z naszych rachunków nie ma stałej wysokości. Jeżeli nie rozliczamy się systemem zaliczkowym, to opłaty chociażby za ogrzewanie będą inne w sezonie grzewczym niż poza nim. Nie inaczej jest z opłatami za energię elektryczną - to ile jej zużyjemy będzie miało wpływ na wysokość faktury. Kolejny przykład - rachunek za telefon, jego wysokość również może się zmieniać z miesiąca na miesiąc. Czy to oznacza, że będziemy musieli każdorazowo ręcznie dokonywać przelewów? Nie, właśnie do takich celów stworzono polecenie zapłaty. Jest ono pewnego rodzaju upoważnieniem banku do przelewania na konto usługodawcy wskazanej przez niego kwoty. Chociaż może to brzmieć dla części z nas dosyć strasznie, w rzeczywistości polecenie zapłaty jest w pełni bezpiecznym narzędziem. Po pierwsze stosujemy je tylko w przypadku zaufanych kontrahentów, po drugie zaś mamy 56 dni na cofnięcie transakcji jeżeli dojdzie do jakichś nieprawidłowości. Warto więc monitorować przelewy wychodzące, pamiętając że bezpieczeństwo naszych finansów zależy przede wszystkim od nas samych. Kolejną zaletą polecenia zapłaty jest fakt, że termin przelewu zależy od odbiorcy. Nie tylko będziemy mieli pewność terminowości spłaty, ale też unikniemy sytuacji, w której data ustalona na stałym zleceniu wypadnie w weekend. Wciąż większość banków nie obsługuje zwykłych przelewów (zwłaszcza gdy pieniądze mają być przelane na konto w innym banku) w weekendy. Są oczywiście sposoby by ominąć to obostrzenie, o których przeczytać można tutaj: https://koscierski.info/artykul/przelewy-w-weekend/1134523, jednak w przypadku polecenia zapłaty w ogóle nie musimy się tym martwić.

Zlecenie stałe a polecenie zapłaty - ile to kosztuje?

Obie formy automatycznych przelewów wydają się więc bardzo przydatne dla konsumenta. Jaka jest tego cena? Okazuje się, że jeżeli procedurę zlecenia takiej cyklicznej operacji przeprowadzimy sami przy pomocy bankowości internetowej lub aplikacji banku, w większości przypadków będzie ona zupełnie bezpłatna. Obejmuje to zarówno uruchomienie usługi jak i pojedyncze przelewy. Sytuacja może wyglądać nieco inaczej w przypadku drogi telefonicznej lub gdy będziemy chcieli zrobić to w oddziale. Mogą zostać z tego tytułu naliczone dodatkowe opłaty. Nie są to zazwyczaj duże kwoty, jednak warto mieć tego świadomość. Pełny, jawny cennik powinien być do naszej dyspozycji zarówno na stronie internetowej danego banku, jak i w placówce. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od wielu lat stoi na straży naszego prawa do informacji, a w przeszłości karał różnie instytucje finansowe za zatajenie opłat przed klientami. O jednej z tego typu spraw (dotyczącej właśnie zleceń stałych) przeczytamy na stronie UOKiK: https://www.uokik.gov.pl/komentarze_wyjasnienia_i_stanowiska.php?news_id=3261

Podsumowując, zarówno zlecenie stałe jak i polecenie zapłaty mogą znacznie ułatwić nam panowanie nad domowym budżetem oraz oszczędzać nasz czas. Nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa w naszych finansach, ale też nie bójmy się korzystać z udogodnień, które oferuje nam branża finansowa. Zwłaszcza gdy te udogodnienia uchronić nas mogą przed konsekwencjami nieterminowej spłaty zobowiązań, co potwierdzić może każdy, komu zdarzyło się w przeszłości zapomnieć ?puścić? przelew.

Materiał partnera

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze