Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 356 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Piątek, 5 lis 2021, 19:40

Czy oparzenia słoneczne trwale niszczą skórę?

Czy oparzenia słoneczne trwale niszczą skórę?

Piękna, słoneczna pogoda dla wielu osób stanowi zaproszenie do tego, aby na zewnątrz spędzać jak najwięcej czasu. Ponadto lato to okres wyczekiwany przez znaczną liczbę osób, które marzą o tym, aby wolny weekend lub urlop spędzić, opalając się w gorącym słońcu. Dla wielu z nich złota bądź brązowa opalenizna jest bardzo ważna, ponieważ stanowi synonim udanych wakacji. Choć słońce rzeczywiście ma korzystny wpływ zarówno na naszą skórę i zdrowie, równocześnie może okazać się bardzo niebezpieczne, czego efektem są oparzenia słoneczne i krosty. Jak temu zapobiec?

Oparzenia słoneczne - skąd się biorą?

Nasza skóra posiada naturalną ochronę przed słońcem. Jest nią barwnik o nazwie melanina. Kiedy pozostajemy na słońcu przez dłuższy czas, w naszej skórze zachodzi reakcja obronna, jaką jest zwiększona produkcja melaniny, czego efektem jest opalenizna. Niestety w przypadku osób, które posiadają bardzo jasną karnację i wrażliwą skórę, najpierw pojawiają się oparzenia słoneczne. Za oparzenia słoneczne odpowiedzialne są przede wszystkim promienie UVB, które przenikają do wierzchnich warstw naskórka. 

Oparzenia słoneczne - czy niszczą skórę?

W przypadku oparzeń słonecznych możemy wyróżnić oparzenia:

I stopnia - dotyczą wierzchniej warstwy naskórka, czego objawem jest zaczerwienienie, uczucie pieczenia, obrzęk i ból skóry w obrębie oparzenia. Zwykle po kilku dniach skóra zaczyna się łuszczyć i staje się bardziej wrażliwa na dotyk. Temu typowi oparzenia może towarzyszyć osłabienie, dreszcze, czasem wymioty.

II stopnia - docierają nie tylko do naskórka, ale i do górnych warstw skóry właściwej. Ich objawem są bolesne bąble wypełnione płynem surowiczym, których nie wolno przekłuwać.

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem oparzenia słonecznego mamy do czynienia, może ono pozostawiać na naszej skórze ślady swojej obecności. Bardzo często w wyniku oparzeń słonecznych na skórze pojawiają się krosty na twarzy będące objawem trądziku.

Jeśli przebywamy na słońcu zbyt długo i nie korzystamy z odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, nasza skóra szybciej ulega procesom starzenia, przez co wszelkie zmarszczki, bruzdy i zagłębienia stają się na niej bardziej widoczne. 

Oparzenia słoneczne mogą okazać się także niebezpieczne dla naszego zdrowia. Często prowadzą do powstawania na skórze znamion, a niektóre z nich z czasem mogą przekształcić się w zmiany o charakterze nowotworowym i doprowadzić do powstania czerniaka. Jednym ze sposobów, aby temu zapobiec, są regularne wizyty u dermatologa. 

Krosty na twarzy a opalanie

Krosty na twarzy, czyli innymi słowy wypryski, to jedne z objawów trądziku pospolitego. Pojawiają się przede wszystkim w okresie dojrzewania, choć często zmagają się z nimi również osoby dorosłe.

Niektóre osoby wychodzą z przekonania, że opalanie się pozwala na szybsze pozbycie się pryszczy. Niestety jest ono błędne i może mieć dla naszej skóry poważne konsekwencje. Kiedy opalamy skórę, na której znajdują się pryszcze, początkowo rzeczywiście mamy wrażenie poprawy - słońce wysusza zmiany trądzikowe i zdecydowanie poprawia koloryt naszej skóry. Niestety jest to chwilowe. Z czasem gruczoły łojowe zaczynają pracować jeszcze intensywniej, czego efektem jest jeszcze większa ilość krost na twarzy.

Opalanie skóry z niedoskonałościami nie pomoże nam w pozbyciu się trądziku, a wręcz nasili problem. Oprócz tego może spowodować powstanie przebarwień potrądzikowych, które są trudne do usunięcia.

Jak uniknąć oparzeń słonecznych?

Aby uniknąć oparzeń słonecznych, podstawą jest rozwaga oraz odpowiedzialne opalanie się. Należy pamiętać o aplikacji kremu lub balsamu do opalania z odpowiednio wysokim filtrem SPF. Kiedy większość dnia spędzamy na zewnątrz, aplikację musimy powtórzyć po 2 godzinach, a także po każdym wyjściu z wody.

Należy również unikać słońca, kiedy jego promienie słoneczne są najbardziej intensywne, czyli między godziną 11:00 a 15:00. Ważne jest także odpowiednie nakrycie głowy, dzięki czemu dodatkowo ochronimy swoją twarz i zapobiegniemy powstaniu niebezpiecznego udaru.

Materiał partnera

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze