Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 534 | Kategoria: Wydarzenia

Data dodania: Sobota, 19 cze 2021, 13:16

Alergia na kosmetyki - jak ją rozpoznać?

Alergia na kosmetyki - jak ją rozpoznać?

Alergie na kosmetyki stają się coraz częstszym problemem wielu ludzi. Rynek kosmetyczny wciąż się rozszerza, wprowadzając coraz bardziej innowacyjne produkty, w których stosowane są najróżniejsze składniki. Wysypka alergiczna, pieczenie i swędzenie skóry - to tylko niektóre z dokuczliwych objawów alergii na kosmetyki, dlatego warto zadbać o swoją skórę w taki sposób, aby uniknąć powstawania alergii i nie musieć walczyć ze zmianami skórnymi będącymi jej skutkiem.

Czym jest alergia skórna?

Alergia kosmetyczna to reakcja obronna skóry na składniki kosmetyku, z którym ma styczność. Czasem wystarczy jeden nieodpowiedni dla skóry składnik, aby zareagowała gwałtownie. Nasza skóra postrzega substancję, na którą źle reaguje, jako ciało obce, które należy zwalczyć - wynikiem czego jest pojawienie się zmian skórnych w miejscach, gdzie kosmetyk był stosowany. Jest to zazwyczaj wysypka alergiczna. Alergię mogą powodować wszystkie kosmetyki, nawet te, które określane są mianem hipoalergicznych. Każdy człowiek może być uczulony na konkretne składniki oraz substancje, o czym warto wiedzieć w przypadku stosowania dużej ilości kosmetyków.

Przyczyny alergii skórnej

Przyczyny pojawiania się alergii na kosmetyki mogą być różne; bardzo często powodem jej wystąpienia może być niedopatrzenie. Najczęstsze przyczyny występowania alergii kosmetycznej to:

  • brak wiedzy wielu ludzi na temat składników, które ich uczulają,
  • stosowanie niewłaściwych kosmetyków, najczęściej zakupionych na promocji, w okazyjnej cenie, bez czytania składu produktu - zbyt długi skład powinien być ostrzeżeniem i zachęcić do jego przeanalizowania,
  • niewykonywanie testu produktu przed jego zastosowaniem - aplikując niewielką ilość produktu na skórze, na przykład za uchem, można w łatwy sposób sprawdzić, czy skóra nie reaguje źle na produkt,
  • zmiany składów produktów - zdarza się, że producenci decydują się na zmianę składu produktu, który od dłuższego czasu był dostępny na rynku.  W takich sytuacjach nawet dobrze znany kosmetyk może spowodować reakcję alergiczną.

Objawy alergii skórnej

Alergia kosmetyczna objawia się w różnych formach - bardzo często zdarza się, że wiele symptomów pojawia się na skórze jednocześnie. Zmiany skórne, jakie mogą pojawić się w wyniku alergii, nazywane są wypryskami alergicznymi. Wypryski alergiczne najczęściej pojawiają się w miejscu, gdzie uczulający kosmetyk został nałożony. Zmiany skórne, jakie mogą wystąpić w przypadku alergii to m.in.:

  • wysypka alergiczna,
  • nadmierna suchość skóry,
  • napięcie lub kłucie skóry - szczególnie tuż po zastosowaniu kosmetyku,
  • małe rany lub pęcherze,
  • zaczerwienienie, rumień,
  • podrażnienie skóry.

Kto jest najbardziej narażony na alergię?

Alergie kosmetyczne występują najczęściej u osób posiadających skórę wrażliwą. Choroby takie jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca również zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia alergii. Osoby o skórze wrażliwej powinny zwracać szczególną uwagę na składy kupowanych kosmetyków - objawy alergii, takie jak na przykład wysypka alergiczna, powodują bowiem duży dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania.

Materiał partnera

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze