Kultura

Wieczór, który zapadł w pamięć

Są takie wieczory, które zapadają w pamięć. Są takie koncerty, które wywołują trwałe emocje. Momenty, które wspominamy przez długi czas, nawet po latach. Taki był pierwszy koncert duetu Yanistan, który 4 lata temu wypełniła całkowicie twórczość Włodzimierza Wysockiego. Ten pierwszy kontakt publiczności skawińskiej z Januszem Kasprowiczem i Stanisławem Marinczenko pozostawił niezatarty ślad. Z tym większą zatem radością czekaliśmy na koncert dziedzictwa kolejnego wielkiego barda naszych czasów.

Leonard Cohen cieszy się wyjątkową miłością w naszym kraju. Doskonałe tłumaczenia Macieja Zembatego przyczyniły się do popularyzacji tej bardzo męskiej i jednocześnie bardzo wrażliwej poezji. Każde słowo, każdy dźwięk ma znaczenie. Twórczość Cohena jest idealnie skrojona pod charyzmę wykonawców, którzy zabrali nas od pierwszego dźwięku w magiczną podróż wrześniowego wieczora. Charakterystyczny chropawy głos Janusza Kasprowicza i miękki wokal Stanisa Marinczenki idealnie współgrał z wymową poezji Leonarda Cohena – czasem twardej, często wrażliwej.

W wypełnionej do ostatniego miejsca sali z pewnością każdy pielęgnował w sobie ulubiony utwór, z nadzieją na usłyszenie go podczas tego wieczoru. Nie zabrakło najpiękniejszego „Niebieskiego prochowca”, „Tańca po miłości kres”, „Tajemniczego życia” i hymnu „Alleluja”.

Januszowi Kasprowiczowi i Stanisławowi Marinczenko towarzyszył Bogdan Bińczak z Projektu Volodia. Fenomenalni, wszechstronni muzycy, multiinstrumentaliści, świetnie śpiewający i stwarzający kapitalną przyjacielską atmosferę zostali obdarzeni wzajemnie gorącą energią od publiczności. Interakcja była naturalna, nie wymagała specjalnej zachęty. Muzyka po prostu nas niosła. Było wzruszająco, podniośle, bujająco i radośnie, czyli pełna paleta emocji…

Rewelacyjny koncert zdecydowanie zakończył się zbyt szybko! Nie mogło się zatem obejść bez bisów i pięknego słowa do fantastycznej publiczności.

Dziękujemy za piękny wieczór i zapraszamy na kolejne koncerty.

Fotogaleria „Urodziny Leonarda Cohena” autorstwa Jarosława Krasińskiego.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *