Kultura

To nie pierwsze spotkanie z Lisem Witalisem…

…i nie pierwsze z Markiem Stawiarzem i Michałem Wiewiórą, aktorami Grupy O! Teatr.

Tych niezwykłych aktorów mogliśmy już zobaczyć (choć nie zawsze pod ta samą teatralną marką) w „Bajce o Gajowym Chrobotku”, „Królu Maciusiu Pierwszym”, „Lekcji ekologii profesora Wiedzosława”, czy „Wielkiej wyprawie Pana Maluśkiewicza”. Aktorzy występowali, jako Teatr Kikimora, Teatr o Rety, by w końcu zagościć z Grupą O! Teatr. Bez względu na nazwę prezentującego się teatru – wszystkie spektakle są doskonałe w swej formie, tematyce, reżyserii. Niewątpliwym atutem przedstawień są piękne, różnorodne i pomysłowo wykonane lalki. Bywają jawajki, pyskówki czyli muppety, lalki planszowe.

A co zobaczyliśmy tym razem? Poniedziałkowe spotkanie Teatru Dzieciom upłynęło nam z opowiadaniem Jana Brzechwy „Szelmostwa Lisa Witalisa”, choć troszkę zmodyfikowanym, za sprawą grupy O! Teatr – zliftingowanym o autorską muzykę i piosenki, a nawet lekkie próby rapowania i DJ’owania. A spektakl, jak sam tytuł nam nasuwa – poświęcony był bohaterowi – prezydentowi lasu – Lisowi Witalisowi. Prezydentem był niewątpliwie, a czy bohaterem – wiedzą Ci co znają treść opowiadania Brzechwy lub mieli okazję z nim zapoznać się na naszym spektaklu. Nasz leśny rudzielec był niezwykle przebiegły i próżny. O jego nietuzinkowym sprycie krążyły niesamowite opowieści, a splendoru dodawała mu ruda kita, z której był niebywale dumny: „Gdy Witalis kroczył drogą, wpierw widziano jego ogon, co jak ruda chmura zwisa, a dopiero potem – lisa”. Ten rudy spryciarz omamił czczymi obietnicami mieszkańców lasu, obiecując przysłowiowe „gruszki na wierzbie”. Ale obiecał także zasadzenie drzew, na których będą rosły cukierki, czekolady, pieniądze, wszystko to co zechce mieć i posiadać wyborca. Lis zapewniał, że zasadzi takie drzewa… ale te… rosną niezwykle wolno. Tak więc wyborco – wskaż mnie na swojego kandydata, bo obietnic mam bez liku, a nie będę winny temu, iż nie zdążę ich spełnić. To drzewa nie zdążą obrodzić w obiecane plony – bo chęci /obiecanki/ przecież były, a Zwierzęta, którymi po przejęciu prezydentury nikt się już nie przejmował i okradał ich spiżarnie, nory i dziuple z plonów, zapasów, żółteczek z sikorkowych jajeczek w końcu się zbuntowały i wraz z dziecięcą odsieczą wygnały lisa z lasu… Ta historia zakończyła się dobrze ale lis ruszył na poszukiwania kolejnych leśnych ofiar. W końcu lasów u nas dostatek, a obietnic o gruszkach na wierzbie – chętnie się słucha…

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii ze spektaklu https://tiny.pl/cvjm2 autorstwa Jarosława Karasińskiego.

A już dziś zapraszamy na kolejny spektakl naszego cyklu Teatr Dzieciom.
Teatr za Jeden Uśmiech zaprezentuje spektakl ,,Świerszcz Maurycy i banda komara”.

Do zobaczenia 12 lutego 2024 (poniedziałek) o godzinie 17.30 w Pałacyku „Sokół”.

Bilety w cenie:

Bilet ulgowy (dzieci od 2. roku życia) – 25 zł od osoby, Bilet normalny (dorośli) – 30 zł od osoby,
do nabycia:

w Kasie Basenu Camena (parter) – w godzinach od 7.00 do 21.00 (płatność kartą, gotówką lub voucherem),w Pałacyku „Sokół”, na godzinę przed spektaklem tylko w przypadku wolnych miejsc (płatność kartą, gotówką lub voucherem).
Posiadaczom Karty Dużej Rodziny przysługuje możliwość zakupu jednego biletu ulgowego dla osoby pełnoletniej, sprawującej opiekę nad małoletnimi uczestnikami.
Liczba miejsc na widowni ograniczona!

Zapraszamy do kolorowego świata Teatru Dzieciom!

Marta Tyrpa, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *