Wydarzenia

Śmigłowce nad naszymi głowami

Jak podaje WP Tech, polska policja zasiliła swoją flotę o cztery nowe śmigłowce. Maszyny to najnowszy model Bell-407GXi, wyposażone w zaawansowany system obserwacji lotniczej z głowicą optoelektroniczną. Te nowoczesne helikoptery zostaną rozmieszczone w różnych miastach Polski – Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i Szczecinie. Omówimy teraz szczegółowo możliwości tych maszyn.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie policji, „Nie tylko radiowozy, motocykle, laserowe mierniki prędkości czy drony będą pomagać polskim policjantom”. Właśnie do ich dyspozycji trafiły nowe śmigłowce Bell-407GXi, które mają za zadanie przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach.

Komunikat informuje, że te nowoczesne maszyny są wyposażone w specjalny system obserwacji lotniczej, system rejestracji i transmisji obrazu oraz sterowany reflektor. Funkcjonariusze będą mogli monitorować z powietrza sytuację na drogach i reagować na niebezpieczne zachowania uczestników ruchu – czytamy. Do tej pory identyczne maszyny stacjonowały w Warszawie (dwa śmigłowce) i w Poznaniu (jeden). Teraz jednak, te nowe helikoptery zostaną rozmieszczone w Szczecinie, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie.

Policja podkreśla, że do pewnych zadań śmigłowiec jest niezastąpiony. W trudnych i wymagających czynnościach ma pomóc wspomniany system obserwacji wraz z kamerą termowizyjną. Na pokładzie helikopterów zainstalowano też system rejestracji i transmisji obrazu, co ma wpływać na skuteczne kierowanie akcją i monitorowanie jej w czasie rzeczywistym.

Model 407GXi jest w stanie osiągnąć maksymalną prędkość 259 km/h, natomiast maksymalna prędkość przelotowa to 246 km/h. Producent zastosował w tej wersji silnik Rolls-Royce 250-C47E/4. Kabina w standardowym wariancie może pomieścić maksymalnie do siedmiu osób (2,4 m sześciennych pojemności w kabinie), natomiast podstawowy zbiornik paliwa mieści niespełna 485 l paliwa, z kolei dodatkowy zwiększa tę ilość o 72 l.

Zdjęcie poglądowe

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *