Skawina świętuje 105. urodziny Niepodległej
Jak co roku zapraszamy do wspólnego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w Skawinie, które przebiegać będzie pod hasłem „Skawina świętuje 105. urodziny Niepodległej”. Nie zabraknie wspólnego śpiewania i urodzinowych niespodzianek.
Uroczystości zaczniemy o godzinie 11:00 Mszą świętą w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, po której wyruszymy na Rynek, prowadzeni przez Orkiestrę „Sygnał” z Radziszowa oraz poczty sztandarowe. Tam wspólnie weźmiemy udział w akcji „Niepodległa do hymnu”, a po części oficjalnej do wspólnego śpiewania zaprosi nas Zespół TANTO z CKiS w Skawinie. Jako, że to kolejne urodziny Niepodległej Polski – nie może zabraknąć słodkiej niespodzianki dla Jubilatki.
Dlaczego 11 listopada?
11 listopada 1918 r. po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim i podpisaniu rozejmu w wagonie kolejowym w lesie Compiègne zakończyła się I Wojna Światowa. Tego dnia wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. W nocy żołnierze rozbroili niemiecki garnizon, który stacjonował w Warszawie. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową w ręce Józefa Piłsudskiego, który został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Dzień później, 12 listopada 1918 r., Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu misję tworzenia rządu. To był początek procesu, w którym Polska po 123 latach odzyskiwała niepodległość. I chociaż trwał wiele dni, a jeszcze więcej czasu zajęło ostatecznie ukształtowanie granic nowo powstałego państwa, ze względu na te dwa doniosłe wydarzenia – właśnie dzień 11 listopada uznano za datę symbolizującą powrót Polski do grona niepodległych państw.
Obchody Święta Niepodległości
Pierwszy raz odzyskanie niepodległości powszechnie upamiętniono 14 listopada 1920 r. Wcześniej nie było to w pełni możliwe ze względu na toczące się walki o kształt granic i byt Rzeczypospolitej. W latach 1919 – 1936 obchody odzyskania niepodległości odbywały się zwykle w pierwszą niedzielę po 11 listopada i miały charakter wojskowy. 11 listopada został formalnie uznany za datę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1926 r.
Święto Niepodległości zyskało dopiero dzięki ustawie z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Centralne obchody tego Święta organizowane były w Warszawie na placu Saskim, gdzie Józef Piłsudski przyjmował defiladę wojsk (ostatni raz w 1934 r.). Przed wybuchem II Wojny Światowej Święto Niepodległości obchodzono po raz ostatni w 1938 r.
Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939–1945 organizowane były jedynie konspiracyjne obchody Święta Niepodległości. 11 listopada nie powrócił też do kalendarza oficjalnych świąt państwowych po 1945 r. W latach 1945 – 1988 obchodzone było Narodowe Święto Odrodzenia Polski, które wypadało 22 lipca, w rocznicę Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
Święto Niepodległości powróciło do kalendarza świąt państwowych dopiero w 1989 r. na mocy ustawy z dnia 15 lutego 1989 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Niepodległości. (źródło: metropolie.pl)
Bądźmy razem w ten wyjątkowy dzień.
Joanna Kurpiel, źródło: CKiS