Kultura Wydarzenia

SkaVienna z przebojami Eurowizji

Już 5 stycznia 2025 roku zapraszamy na Noworoczny Koncert Galowy SkaVienna 2025, którego tematem przewodnim będą „Przeboje Eurowizji”Wystąpi Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod batutą Jerzego Sobeńko oraz znakomici soliści: Monika Węgiel, Emilia Azierska, Weronika Bochat-Piotrowska, Sylwia Frączek oraz Alexander Martinez. Koncert poprowadzi Jolanta Suder.

Inspiracją dla Koncertu Noworocznego „Przeboje Eurowizji” stają się znamienne daty mijającego roku. W 2024 roku świętujemy 20-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, a także 30 lat od historycznego debiutu Polski w samym konkursie Eurowizji, jako świeżego członka Europejskiej Unii Nadawców. Po latach socjalistycznej izolacji w kręgach „Interwizji” polskie media publiczne zostały włączone do europejskiej rodziny nadawców publicznych i mogły wystawić swojego reprezentanta w najbardziej prestiżowym ówcześnie Festiwalu europejskiej piosenki. Oszałamiający i dotąd niepobity sukces utworu „To nie ja” zaskoczył wszystkich. Lecz to nie pierwszy raz, gdy Eurowizja stała się platformą do wielkiej sławy dla wykonawców i autorów piosenek. Od samego początku Festiwal wyróżniały jakość tekstów i kompozycji oraz najlepsze wykonawstwo. Dał on początek karierom Domenico Modugno, Julio Iglesiasa, zespołowi ABBA, Céline Dion czy Giglioli Cinquetti. Nagradzane i wyróżniane utwory łączyły wysoką wartość merytoryczną z potencjałem komercyjnym stając się światowymi przebojami.

Wyjątkowość tego konkursu miała źródło w obowiązku wykonywania utworów w języku narodowym krajów wspólnoty. To język jest nośnikiem kultury, dziedzictwa i duszy każdego narodu. To bodaj największa wartość, jaką niósł ze sobą Festiwal Eurowizji. Widzowie nie tylko w Europie, ale i na całym świecie mogli usłyszeć w jednym miejscu piosenki francuskie, włoskie, węgierskie, niemieckie, szwedzkie czy greckie. Język kształtuje specyfikę każdej kompozycji, stąd niepowtarzalne wykonania, które przeszły do historii. Także za sprawą polskiej kompozycji i języka, który po raz pierwszy zabrzmiał na scenie Eurowizji w 1994 roku.

Planowany program koncertu „Przeboje Eurowizji” ma w zamiarze zaprezentować szeroki kontekst kulturowy wspólnego dziedzictwa muzycznego Europy, powstałego na przestrzeni niemal 70 lat organizacji Festiwalu. Znakomici, sprawdzeni wykonawcy polskiej sceny – zarówno doświadczeni i uznani, jak i młodzi wyjątkowo utalentowani artyści – gwarantują najwyższą jakość wykonawczą, która spotyka się ze znakomitym odbiorem szerokiego, zróżnicowanego grona słuchaczy.

Wykonawcy koncertu to znakomici muzycy:

Orkiestra Straussowska OBLIGATO działa nieprzerwanie od 30 lat. Została założona przez uznanego w środowisku artystycznym muzyka, dyrygenta, kompozytora i aranżera Jerzego Sobeńko. Orkiestra posiada bardzo szeroki repertuar, który nieustannie poszerza o nowe gatunki muzyczne, co pozwala jej zachowywać dużą elastyczność i dopasowywać się do zmieniających się gustów i wymagań słuchaczy. To czyni Orkiestrę bezkonkurencyjną na krakowskim rynku muzycznym, na którym od lat zachwyca słuchaczy żywiołowym, wysokiej klasy wykonawstwem. Koncerty w jej wykonaniu udowadniają, że jest zespołem niezwykłym, wspaniale nawiązującym kontakt z publicznością, a prezentowana muzyka jest żywa, emanuje witalnością, pogodą i radością. Koncerty OBLIGATO wprowadzają słuchaczy zarówno w atmosferę czasów, gdy na bale karnawałowe jeździło się pociągiem z Krakowa do Wiednia, jak i w nastrój towarzyszący koncertom o rockowym czy blusowym brzmieniu. Orkiestra OBLIGATO nie zamyka się w stylistyce wiedeńskich balów czy operowych arii, ale koncertuje między innymi z włoskim duetem Al Bano i Romina Power, czołowymi  wokalistami Teatru Muzycznego ROMA, zespołem DŻEM, ŻUKI i inni. Sama tworzy programy muzyczne przekraczające granice stylów i epok, udowadniając, że jakość kompozytorska istnieje w każdej epoce i stylu.

Monika Węgiel – absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, aktorka i wokalistka o charakterystycznym, mocnym głosie. Od wielu lat zachwycająca polską i zagraniczną publiczność znakomitym wykonaniem piosenek francuskich, szczególnie z repertuaru Edith Piaf, Jacques’a Brela, Charles’a Aznavoura. Oprócz francuskiego repertuaru doskonale wykonuje wymagające wybitnego talentu przeboje z repertuaru takich artystów, jak Czesław Niemen, Ewa Demarczyk czy Freddie Mercury. Udział Moniki Węgiel w koncercie zawsze jest gwarancją sukcesu.

Emilia Azierska – niezwykle uzdolniona młodziutka wokalistka, laureatka wielu konkursów i wyróżnień wokalnych. Artystka pełna skrajności, która łączy jazz z muzyką klasyczną oraz językiem francuskim. Bierze udział w warsztatach mistrzowskich w Niemczech i Francji. Wraz z zespołem Emily Family tworzy autorskie utwory. Laureatka nagrody Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Piosenki Francuskiej 2021. Na co dzień współpracuje z nauczycielami z Francji, Niemiec, Polski.

Weronika Bochat-Piotrowska – polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, wokalistka, aktorka głosowa, prezenterka i trenerka wokalna. Zdobywczyni wielu nagród, m.in. Grand Prix na Festiwalu im. Anny Jantar we Wrześni i Grand Prix na Festiwalu Piosenki w Koninie. W 2007 zadebiutowała na scenie Teatru Muzycznego ROMA, wystąpiła w musicalach: „Alicja w Krainie Czarów”, „Upiór w operze”, „Les Misérables”, „Akademia Pana Kleksa” i „Aladyn”. Ponadto w 2014 występowała w musicalu „Rent” na scenie Teatru Rampa.

Sylwia Frączek – sopran. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (Wydział Wokalno-Aktorski), którą ukończyła z wyróżnieniem. Zadebiutowała na scenie Krakowskiej Opery Kameralnej w roli Serpiny w operze buffa „La serva padrona” G.B. Pergolesiego w sezonie artystycznym 2015/2016. Można ją również zobaczyć w widowisku muzycznym „La Festa di Carnevale”. Obdarzona wyjątkowo mocnym głosem o szerokiej skali znakomicie interpretuje także współczesne, estradowe przeboje, niezmiennie zachwycając słuchaczy charyzmą i talentem.

Alexander Martinez – tancerz, piosenkarz i imitator głosu. Znakomite warunki wokalne i operowe umożliwiają mu swobodne poruszanie się niemal we wszystkich gatunkach muzycznych, takich jak: pop, rock, jazz, na klasyce skończywszy. Wystąpił m.in. na: Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy, Wielkiej Gali Sylwestrowej oraz Noworoczno–Karnawałowej w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie u boku takich artystów jak: Jacek Wójcicki czy Michał Szpak. Wielokrotnie koncertował z Orkiestrą Straussowską OBLIGATO, m.in. w: Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Auditorium Maximum w Krakowie, Kopalni Soli w Wieliczce. Brał również udział w Festiwalu Piosenki Włoskiej 'VOLARE’ oraz Letnim Festiwalu Operetkowym na Wiśle w Krakowie. Od lat mieszka w Polsce, na stałe łącząc swoje życie z naszym krajem.

Wszystkie utwory wykonane w programie Koncertu Noworocznego SkaVienna 2025 „Przeboje Eurowizji” są zaaranżowane i rozpisane na orkiestrę przez Jerzego Sobeńko, dyrygenta i kierownika muzycznego Orkiestry OBLIGATO, a ich wybór pokaże pełne spektrum kultury muzycznej Europy na przestrzeni lat, w którym swój wyjątkowy udział znalazła także polska kompozycja. Debiut naszego kraju w Festiwalu Eurowizji 30 lat temu stał się symbolem fundamentalnych przemian cywilizacyjnych, które doprowadziły do dołączenia Polski do europejskiej rodziny, także w wymiarze kulturowym.

Wszystkie utwory połączy słowo wiążące Jolanty Suder, wprowadzające w historię Festiwalu, wybranych kompozycji oraz artystów oryginalnie je wykonujących.

5 stycznia 2025 r., godzina 18:00, Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Konstytucji 3 Maja 4, 32-050 Skawina

Bilety w cenie:
parkiet – 160,00 zł od osoby 
widownia – 130,00 zł od osoby

do nabycia:

  • w Kasie Głównej CKiS (Basen Camena – 1 piętro) – od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:30 (płatność kartą, gotówką lub voucherem);
  • w Kasie Basenu Camena (parter) – od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 21:30 (płatność kartą, gotówką lub voucherem);
  • przez internet za pośrednictwem serwisu biletyna.pl.

Sprzedaż biletów prowadzona jest od dnia 21 października 2024 r. i trwa do dnia przeprowadzenia koncertu lub do wyczerpania biletów.

Posiadaczom Skawińskiej Karty Seniora lub Ogólnopolskiej Karty Seniora przysługuje prawo do zakupu biletu ze zniżką w wysokości 10% od regularnej ceny biletu. Zniżka zostaje naliczona na okaziciela dokumentu, który należy przedłożyć przy zakupie biletu, a także przed wejściem na koncert.

Aktualne informacje dostępne pod numerem telefonu 12 276 24 12 w. 30 lub w kasach CKiS.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *