Kultura

SkaVienna na dobry początek roku

Tradycji stało się zadość! Skawina powitała 2024 rok Koncertem Noworocznym SkaVienna, który odbył się w sobotę 6 stycznia.

Tegoroczną edycję śmiało można określić mianem prawdziwej operowej gali. Były wspaniałe dekoracje, eleganckie stroje i to co najważniejsze, czyli muzyka na światowym poziomie. Po raz pierwszy Hala Widowiskowo-Sportowa gościła w swoich murach fenomenalną Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej. Artyści pod batutą Maestro Jerzego Sobeńko zapewnili iście królewską oprawę muzyczną.

Nie należy także zapominać o solistach, którzy swoimi głosami i pełnym ekspresji śpiewem dostarczyli zgromadzonym melomanom niezapomnianych wrażeń. W tym roku przed skawińską publicznością wystąpili:

– Edyta Piasecka – sopran,

– Adrian Domarecki – tenor

– Rafał Songan – baryton,

– Sebastian Marszałowicz – bas.

– Yuliya Ponomar – sopran.

W repertuarze dominowały utwory włoskich mistrzów, do tego stopnia, że momentami można było poczuć się jak w mediolańskiej La Scala. Wybrzmiały chociażby wybitne dzieła Verdiego, Pucciniego, czy Rossiniego. Aż trzykrotnie pojawiła się muzyka ze słynnej opery „Cyrulik sewilski”. Nie zabrakło także kompozycji z tak kultowych widowisk jak „Don Giovanni” czy „Romeo i Julia”. Mieliśmy przyjemność wsłuchać się także w niezwykłą uwerturę do wyjątkowej opery „Carmen” G. Bizeta. Z kolei publiczność do wspólnego śpiewania porwał utwór „Kurdesz nad Kurdeszami”. Nie był to bynajmniej jedyny polski akcent podczas tegorocznej Wielkiej Gali Operowej. Na tak doniosłym wydarzeniu nie mogło zabraknąć arii z dwóch słynnych oper Stanisława Moniuszki pt. „Halka” oraz „Straszny dwór”.

Galę SkaVienna tradycyjnie poprowadziła, doskonale już znana skawińskiej publiczności Jolanta Suder. Pełna wdzięku i gracji prowadząca nie raz urozmaiciła koncert humorystycznymi akcentami.

Jak na koncert noworoczny przystało na sam koniec nie mogło zabraknąć walca wiedeńskiego. Przy wspaniałej muzyce Orkiestry Filharmonii Krakowskiej na parkiecie pojawili się wirujący w tańcu tancerze z sekcji Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Umiejętnościami oczarowały nas pary:

– Hanna Płonka i Emil Piotrowski

– Martyna Maślanka oraz Bartek Czepiel

Wszystkim artystom bardzo dziękujemy za fantastyczne widowisko. Olbrzymie podziękowania kierujemy także na ręce skawińskiej publiczności, która zechciała ten świąteczny wieczór spędzić w Hali Widowiskowo-Sportowej.

Fotogaleria z wydarzenia -> https://flic.kr/s/aHBqjB9zsy  fot. Jarosław Karasiński

Krystian Kosiorowski, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *