Segda i Romanowski opowiadają „Historię pewnej znajomości”
Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta, zapraszamy na wyjątkowy spektakl pt. „Historia pewnej znajomości”, w ramach którego historię niezwykłej, wieloletniej przyjaźni Zbigniewa Herberta oraz Wisławy Szymborskiej przybliżą aktorzy krakowskiego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej: Dorota Segda i Jacek Romanowski. Spektakl odbędzie się 23 listopada 2024 r. (sobota), o godz. 18.00 na deskach sceny teatralnej w Pałacyku Sokół w Skawinie.
Podczas wieczoru poświęconego wybitnym poetom przywołane zostaną listy Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta, którzy korespondowali ze sobą na przełomie czterech dekad. Listy zebrane zostały w tomie pt. „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja z lat 1955-1996”. Początek korespondencji to list Szymborskiej, która jako redaktorka krakowskiego tygodnika „Życie Literackie” prosiła Herberta o przysłanie wierszy. Był to rok 1955. Znajomość szybko zmieniła się w serdeczną przyjaźń, a wymiana listów przybrała postać towarzyskiej gry, utrzymanej głównie w żartobliwym tonie, wypełnionej dystansem do siebie, do własnej twórczości, do otaczającego świata. Ostatni list pochodzi z roku 1996, kiedy nagrodzona Nagrodą Nobla Wisława Szymborska, dziękując przyjacielowi za gratulacje, napisała: „Zbyszku, Wielki Poeto! Gdyby to ode mnie zależało, to Ty byś teraz męczył się nad przemówieniem…”. Podczas spektaklu poznamy bliżej historię tej wyjątkowej relacji słuchając fragmentów listów i wierszy czytanych przez Dorotę Segdę i Jacka Romanowskiego. Performance uzupełniony będzie oprawą graficzną oraz muzyczną, co w połączeniu z kunsztem aktorskim zagwarantuje wspaniały wieczór.
Dorota Segda – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, profesor sztuk teatralnych, nauczyciel akademicki, rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (2016-2024). Zadebiutowała w Starym Teatrze rolą Albertynki w „Operetce”. Angażowali ją najlepsi polscy reżyserzy kina i teatru: Andrzej Wajda: w „Hamlecie IV” i w „Weselu”, Jerzy Grzegorzewski w „Nocy Listopadowej” i w „Sędziach”, Kazimierz Kutz w „Wujaszku Wani”. Zagrała w filmach i serialach m. in.: „Tato”, „Faustyna”, „Na dobre i na złe”, „Dziewczyny ze Lwowa”, „Echo serca”. Aktorka dwukrotnie zdobyła prestiżową nagrodę im. Zelwerowicza za role: Salomei w „Śnie srebrnym Salomei” i Małgorzaty w „Fauście”. W 2015 roku została Odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jacek Romanowski – aktor teatralny, filmowy, pedagog profesor zwyczajny Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. W 1978 r. podjął pracę w zespole Starego Teatru i pozostaje w nim do dziś. Współpracował z wybitnymi reżyserami, zarówno na deskach teatralnych, jak i w filmie, m.in. z: Jerzym Grzegorzewskim, Krystianem Lupą, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Tadeuszem Bradeckim, Mikołajem Grabowskim. Ostatnio możemy go spotkać m.in.: w inscenizacji „Panien z Wilka”. Zagrał w filmach i serialach: „Śmierć jak kromka chleba”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Blisko coraz bliżej”, „Barwy szczęścia”, „Czas honoru”. Za swe artystyczne osiągnięcia w 2010 r. został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: materiały promocyjne – Menager Andrzej Kurdziel
23 listopada 2024 r. (sobota), godz. 18.00, Pałacyk Sokół w Skawinie
Zapraszamy!
Bilety:
- Bilet normalny – 60,00 zł
- Bilet ulgowy – 50,00 zł (dzieci i młodzieży do 18 lat, Posiadacze Skawińskiej Karty Seniora oraz Ogólnopolskiej Karty Seniora
Sprzedaż biletów od dnia 28 października 2024 r. prowadzona jest:
- w kasie Basenu „Camena” (parter) – od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 21:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach od 9.00 do 21.00 (płatność kartą, gotówką lub voucherem),
- w Pałacyku „Sokół”, na godzinę przed spotkaniem (tylko w przypadku wolnych miejsc).
Ewa Przebinda, źródło: CKiS