Kultura

Piękne wspomnienia ujęte ręką artysty

Piękne wspomnienia ujęte ręką artysty i słowem historyka, czyli opowieść o tym, jak nostalgicznie i twórczo było podczas wernisażu wystawy Mariana Strzebońskiego „Rekonstrukcje i retrospekcje – dawna Skawina w obrazach”.

Był to wernisaż pełen niespodzianek. Zaczynając od liczby gości, która ogromnie nas cieszy, przez ciekawą prezentację obrazów dawnej Skawiny połączonej z opowieściami historycznymi, aż po występ dzieci ze szkoły Muzycznej I Stopnia w Skawinie, które idealnie wypełniły spotkanie odrobiną dobrej muzyki.

Dziękujemy dzieciom, rodzicom występujących, dyrektorowi szkoły oraz Pani Adriannie Kwaśniewicz – która koordynuje współpracę szkoły z Centrum. Tego dnia również w roli akompaniatora.

A na scenie wystąpili:

Arkadiusz Pajor – gitara
Elias Avelino da Silva – fortepian
Jan Pustelny – skrzypce
Amelia Kowal – fortepian

Połączenie wernisażu o takiej tematyce z terminem obchodów 660-lecia lokacji miasta dało uczestnikom wiele do myślenia i sprawiło, że chętnie wyciągaliśmy z pamięci swoje wspominania z Dawnej Skawiny.

Całość rozpoczęła się, jak zawsze, oficjalnie od powitania gości i kilku słów o artyście, który nie pierwszy raz wystawiał u Nas swoje prace. Znana postać w Skawińskim świecie artystycznym, Pan Marian, człowiek pełen pasji do historii, architektury i malarstwa. I to zestawienie darów, jakimi niewątpliwie dzieli się z nami artysta, sprawiło, że wernisaż był lekką i zarazem bardzo wartościową lekcją historii naszego miasta.

Pan Marian, to twórca nieprofesjonalny, od ponad pięćdziesięciu lat z dużym sukcesem uprawia malarstwo, które stało się dla Niego największą życiową pasją. Do perfekcji opanował rzemiosło, tworząc niezwykłe prace, z wykorzystaniem różnorodnych technik malarskich tj. akwarela, olej, akryl i pastele.

Wystawę można oglądać w Pałacyku „Sokół” oraz kawiarni „TuCZYTam”

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wydarzenia -> https://www.flickr.com/photos/ckiswskawinie/albums/72177720317286363.

Agnieszka Kupczyk, źródło: CKiS, fot. Kazimierz Zajda

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *