Kultura

Ottokar Skibiński – zapomniany artysta

W przeddzień Święta Narodowego w Pałacyku „Sokół” odbył się wernisaż wystawy kolekcji obrazów Janusza Bierówki pt. „Ottokar Skibiński – zapomniany artysta”.  Podczas wernisażu zaprezentowane zostało 27 obrazów o różnorodnej tematyce. Jak opowiadał Pan Janusz, na obrazach artysty widzimy wszystko to, co na bieżąco w życiu artysty wywoływało silne emocje. I rzeczywiście wystawa to portrety, akty, pejzaże i symboliczne wydarzenia. Dzięki czemu, możemy stwierdzić, że Ottokar szukał siebie i możliwości wyrazu.

Licznie przybili goście, którzy mimo mocno kapryśnej pogody zdecydowali się spędzić z nami ten wieczór mogli usłyszeć informacje nie tylko o drodze artystycznej Skibińskiego, ale również o jego życiorysie, powiązaniach z Radziszowem, Pałacykiem w Paszkówce i historii jego rodziny. Bardzo nam miło, że na sali pojawili się krewni artysty, którzy z przyjemnością dzielili się swoim wzruszeniem i opowieściami o Ottokarze i obrazach, które jak mówią, były skrzętnie przechowywane i doskonale odnowione przez Janusza Bierówkę, dzięki czemu dzisiaj możemy je oglądać i czytać o historii tego lokalnego artysty profesjonalisty.

Zapraszamy do korzystania z wystawy, którą można oglądać w Galerii Pałacyku „Sokół” w kawiarni TuCZYTam w godzinach otwarcia kawiarni.
Wystawa prac potrwa do 10.01.2024r.

A teraz kilka słów o artyście:

Ottokar Skibiński był artystą, malarzem, śpiewakiem operowym, reżyserem, scenografem, społecznikiem. Urodził się 23 maja 1900 roku w Kotojedach. Podczas nauki w Państwowym Gimnazjum Realnym w Kromieryżu został wybrany do zespołu malarskiego. Aktywnie działał w nim przez pięć lat, czyli do zdania matury. Tematy malarskie, jakie ci młodzi ludzie podejmowali były bardzo różne, najczęściej jednak powtarzał się pejzaż i martwa natura oraz studium z żywym modelem. W okolicy roku 1917, artysta miał pierwsze publiczne wystawy malarskie. Studia z zakresu sztuk plastycznych Ottokar odbywał w Krakowie w „Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunków” Ludwiki Mehofferowej, którą w latach 1918–1931 prowadził Jerzy Fedkowicz. Studiował również malarstwo u jednego z czołowych z artystów czeskich, prof. Maxa Švabińskýego. Po II wojnie światowej należał do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wydarzenia: https://flic.kr/s/aHBqjB37Sf

Agnieszka Kupczyk, źródło: CKiS, fot. Krystian Kosiorowski

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *