Wydarzenia

Nie daj się bólom zatok – odkryj tajemnice skutecznych leków

Ból zatok najczęściej pojawia się jako odpowiedź na rozwijający się stan zapalny lub infekcję bakteryjną. Na szczęście w aptece, bez recepty można zakupić preparaty, które przyniosą ulgę w tej dolegliwości. Jednak czym cechują się najskuteczniejsze z nich?

Jakie są przyczyny zapalenia i bólu zatok?

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, ból zatok jest naturalną reakcją na rozwijający się tam stan zapalny. Jest to jeden z bardziej charakterystycznych objawów infekcji, która rozwija się w górnych drogach oddechowych. Okazuje się, że stany zapalne mogą mieć różne podłoża. Najczęściej jednak rozwijają się one z powodu:

zakażenia wirusowego;

zakażenia bakteryjnego;

reakcji na kontakt z alergenem.

Warto jednak zauważyć, że istnieje szereg mniej oczywistych czynników, które taki ból mogą powodować. Wśród nich można wymienić, chociażby próchnicę czy niewyleczone przeziębienie. Wówczas zapalenie i ból zatok pojawiają się w formie komplikacji.

Leki na zapalenie zatok bez recepty — czym cechują się najskuteczniejsze preparaty?

Skuteczny lek na zapalenie zatok może, aczkolwiek nie musi być przepisany przez lekarza. W aptekach można znaleźć szereg preparatów, które dostępne są bez recepty, a jednocześnie cechują się zbliżonym sposobem działania i skutecznością, co w przypadku leków na receptę.

Pacjenci często zastanawiają się, co na zatoki bez recepty? Okazuje się, że taki preparat powinien:

działać przeciwbólowo i przeciwzapalnie;

obkurczać błonę śluzową nosa;

rozrzedzać zalegającą wydzielinę.

Lek na zatoki bez recepty może zarówno występować pod postacią doustnych środków, ale także kropli czy aerozolu. W tym wypadku jednak forma preparatu zależy tylko i wyłącznie od preferencji samego pacjenta.

Co na zapalenie zatok bez recepty? Skorzystaj z domowych sposobów!

Istnieje także szereg domowych sposobów, które są w stanie zniwelować stan zapalny rozwijający się w górnych drogach oddechowych. Najpopularniejszym z nich jest inhalacja z soli fizjologicznej. Wyróżnia się ona bakteriobójczym działaniem, a także delikatnie pielęgnuje śluzówkę nosa.

Oprócz inhalacji warto sięgać także po napary z tymianku, lipy, szałwii lub rumianku. Te naturalne zioła cechują się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi i powinny szybko złagodzić nieprzyjemne objawy.

W przypadku kiedy po kuracji środkami bez recepty, a także domowymi sposobami, ból zatok nie został zredukowany, warto udać się do specjalisty. Wdroży on odpowiednie leczenie.

Artykuł partnera

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *