Kultura

Maska w klimacie absurdu i groteski

W niedzielę, 14 stycznia zapraszamy na spektakl Teatru MASKA w ulubionej konwencji – teatru groteski – bo niewątpliwie „Tango” Sławomira Mrożka w taką kanwę się wpisuje, a wiemy dobrze, że Maska w klimacie absurdu i groteski czuje się najlepiej.

„Klasyka” dramatu groteski Sławomira Mrożka, mimo przeszło 50 lat od wydania, to wciąż uniwersalna opowieść o dysfunkcjach w rodzinie, brutalnej sile rządzącej współczesnym światem i braku norm moralnych i społecznych.

A Maska, jak to Maska – kocha się w teatrze absurdu i groteski, stąd nie braknie szaleństwa na scenie i poza nią. Doborowa obsada aktorska, która ma za sobą już wiele ról i doświadczeń scenicznych pozwoliła bezgranicznie wciągnąć widza w wir historii o niszczeniu ludzi wybitnych, którzy zagubieni w nieakceptowalnej, pozbawionej zasad rzeczywistości, usiłują przywrócić los świata na właściwe moralne i etyczne tory. Dziwne, że to właśnie młode pokolenie szuka zasad, wytycznych do życiowej drogi, któremu przeciwstawia się „dojrzałość” – szalona, rozprzężona, nonkonformistyczna, niepoukładana i zbuntowana rodzina.

Premierową odsłonę… Pierwsze Takty zobaczyliśmy w czerwcu 2018 roku w ramach XV Skawińskiego Tygodnia Teatralnego. Mija nam sześć lat od wpisania  „Tanga” na afisz, a aktorzy wciąż nieznudzenie głodni tangowych wcieleń, nieszablonowych kreacji i zaplanowanego, mrożkowego chaosu.

W spektaklu zobaczmy:
Basię Tomków w roli nowoczesnej, luzacko noszącej się babci Eugenii; Marka Andruszczyszyna jako podejrzanego typa Edka i kochanka Eleonory; Kamila Cudejkę  w doskonałej kreacji – stłamszonego (teoretycznie) Wujka Eugeniusza, brata Eugenii; Wiktorię Kordys (w dniu premiery Zielińską) jako Eleonorę –  wieczną hipiskę, frywolną i egzaltowaną żonę Stomila; zrzucającego gorsety Tomasza Okarmusa – w roli ojca Stomila, wynalazcy i męża Eleonory; Beatę Boroń, która na scenie i się wyśpi  i zaśpiewa i zatańczy… jako delikatna,  niby prostolinijna kuzynka Artura – Ala; Artura Grosa, który wcieli się w rolę swojego imiennika – Artura, syna Eleonory i Stomila, tego, który jako jedyny chce przywrócić światu, rodzinie naturalny ład i porządek, jest jedynym w tym domu, który walczy o etykę i zasady moralne. I mimo, że Beata i Artur debiutowali w Tangu i Masce, to niewątpliwie dawno zapomnieliśmy o tym, bo te role dla obydwojga, są uszyte na miarę.

…a Tango La Cumpersita zwieńczające końcowy obraz dramatu to przysłowiowa wisienka na torcie… cudnie było ją skosztować.

Reżyseria – Andrzej Morawa
Opieka artystyczna, charakteryzacja, kostiumy, scenografia –  Marta Tyrpa
Choreografia  – Jacek Guzowski

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Bilety (miejsca nienumerowane) w cenie 20 zł do nabycia w kasie Basenu Camena od dnia 2 stycznia /wtorek/ w godz. 7.00-21.00
i na godzinę przed spektaklem w Pałacyku „Sokół” /w przypadku wcześniejszego niewyprzedania/

Marta Tyrpa, źródło: CKiS

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *