Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 672 | Kategoria: Kultura

Data dodania: Czwartek, 6 cze 2019, 20:55

Szczególny tydzień. #biblioteka

Szczególny tydzień. #biblioteka

W dniach 8-15 maja odbyła się XVI już edycja ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W tym roku hasło Tygodnia brzmiało #biblioteka. Za tym hasłem kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy. Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich swoimi usługami.

Tradycyjnie już Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie włączyła się do ogólnopolskiej akcji przygotowując dla swoich czytelników różne atrakcje.

Świętowanie Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy od wizyty przedszkolaków z Małej Akademii Montessori. Dzieci wraz żabką Kacprem zwiedziły bibliotekę, dowiedziały się, jak można założyć kartę biblioteczną, odwiedziły Kącik Malucha, wysłuchały książeczki o przygodach Kici Koci, a na koniec otrzymały, na pamiątkę pierwszej wizyty, dyplomiki Przyjaciela Książki oraz zakładki do ulubionych książeczek.

13 maja odwiedziliśmy przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 3, które wysłuchały przygód Kaktusa ? bohatera książki Barbary Gawryluk, dowiedziały się o kłopotach z jedzeniem Tupcia Chrupcia oraz poznały bohaterski helikopter ze zbioru "Autka i przyjaciele".

14 maja w lokalu Biblioteki miał miejsce drugi etap i uroczysty finał gminnej gry czytelniczej "Kreatywny uczeń w literackich zakamarkach" skierowanej do uczniów klas IV-VI gminnych szkół podstawowych. Do drugiego etapu przeszły zespoły, które przygotowały (w etapie pierwszym), najlepsze zdaniem jury, filmy promujące ich biblioteki szkolne, aby rozwiązać krzyżówki i quizy literackie oraz przedstawić scenkę obrazującą bohaterów wybranej przez siebie książki. Najlepsze drużyny odebrały z rąk Kierownika Wydziału Edukacji Marka Marca oraz przewodniczącej Jury Iwony Najder, Zastępcy Dyrektora CKiS pamiątkowe dyplom i nagrody rzeczowe, które zostały ufundowane przez UMiG, Bibliotekę Pedagogiczną oraz Centrum Kultury i Sportu.

W ramach Zespołu Samokształceniowego spotkaliśmy się 15 maja pod hasłem "Kreatywny nauczyciel bibliotekarz promuje swoją #bibliotekę" z bibliotekarzami bibliotek szkolnych. Spotkanie było okazją do podsumowania całorocznej współpracy, wymiany doświadczeń i pomysłów na pracę biblioteki szkolnej.

22 maja zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk, autorką książek dla dzieci (m. in. popularnej serii Pies na medal), dziennikarką i tłumaczką. Barbara Gawryluk spotkała się ze 120 uczniami klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Skawinie.

Również w tym samym dniu odbył się w Pałacyku ?Sokół? uroczysty finał gminnego konkursu plastycznego "Pies na medal". Adresowany był on do dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas I-III z terenu gminy Skawina. Jury, któremu przewodniczyła Małgorzata Tomala, Kierownik Działu Projektów Kultury CKiS, musiało ocenić 187 prac. Najlepsi z najlepszych odebrali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy z rąk Ewy Masłowskiej, Przewodniczącej Rady Miejskiej oraz Pierwszego Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Witolda Grabca. Nagrody do konkursu ufundował UMiG, Wydawnictwo EPIDEIXIS oraz Biblioteka Pedagogiczna.

W lokalu Biblioteki czytelnicy nadal mogą obejrzeć wystawę obrazów Aleksandry Roman "Świat w barwy przybrany" i wystawę pokonkursową prac nagrodzonych w konkursie plastycznym, tradycyjnie też wyłoniony został Najaktywniejszy Czytelnik, na którego oczekuje jak zawsze książka niespodzianka.

inf. prasowa

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze