Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 135 | Kategoria: Kultura

Data dodania: Czwartek, 19 sty 2023, 18:41

Opowieść, która... nie ocieka miodem

Opowieść, która... nie ocieka miodem

W styczniu Skawińska Akademia Wiedzy i Umiejętności zawita do pustynnego królestwa Jordanii, które obfituje w skrajne emocje i doświadczenia. Jordania - uśmiechnięty islam, Haszymidzi, Nabatejczycy czy historia sprzed potopu?

Jordania, a poprawnie Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, to kraj rządzony przez rodzinę królewską, a przede wszystkim - ukochanego przez poddanych - króla Abdullaha II, a właściwie - Abd Allaha II ibn Husajna z dynastii Haszymidów. Uwielbianego nie z racji monarchy na piedestale, lecz za oddanie ludowi, mądrość i wykształcenie, które zdobył on i jego żona w światowej sławy uniwersytetach.

Kraj, który ma zagmatwaną historię, lecz w pełni potrafi udostępnić swe perły: Petra, Wadi-Rum, Jarash, Mapa z Madaby, Morze Martwe i inne atrakcje sięgające czasów? No właśnie, jak dawnych?

A jednocześnie jest druga strona, którą bezkrytycznie pomijają turyści. Na obrzeżach rzymskich miast z czasów rozkwitu Cesarstwa egzystują uchodźcy w obozach, w których nikt z turystów nie wyobrażałby sobie przemieszkać choćby jednego dnia. Nikt z nich nie próbuje się tam zapuścić. Nikt nie myśli o obecności ludzi, którzy są odarci ze złudzeń, a dzieci na pytanie "skąd pochodzą" mówią: "urodziłem się w obozie". Nie będzie to zatem ociekająca miodem opowieść...

Zapraszamy do Jordanii innej, niż na plakatach biur podróży. Naszym przewodnikiem będzie Andrzej Pasławski.

27 stycznia 2023 (piątek), godz. 18.00, Pałacyk "Sokół". Wstęp wolny.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze