Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 3159 | Kategoria: Kultura

Data dodania: Piątek, 28 lis 2014, 19:00

Monografia Skawiny już wydana! (KONKURS)

Monografia Skawiny już wydana! (KONKURS)

"Monografia Skawiny. 650 lat tradycji" już została wydana! Najważniejsze informacje na temat naszego miasta zawarto na prawie 450 stronach. 

Mnóstwo zdjęć umiejętnie wkomponowanych w tekst oraz ciekawostki, które oprócz najważniejszych faktów z naszej historii stanowią gratkę dla wszystkich miłośników historii Skawiny - to nowa Monografia. Pozycja powinna zadowolić jednak również tych, dla których jej lektura będzie pierwszym prawdziwym zetknięciem się z dziejami naszego miasta.

- Ustaliliśmy, że nowe wydanie nie będzie rościło sobie pretensji do tytułu dzieła naukowego. Autorom zależało na upowszechnieniu wiedzy o miejscu, w którym żyjemy, a jednocześnie na dotarciu do czytelników z różnych pokoleń skawińskich rodzin, a także tych, którzy nie będąc skawinianami czują związek z naszym miastem. Dla wszystkich czytelników będzie to kopalnia wiedzy o Skaiwnie - podkreślał niedawno prezes Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, Stanisław Grodecki

Materiały opracowało TPS. Monografię wydały Urząd Miasta i Gminy oraz Wydawnictwo PROMO. Redaktorem prowadzącym pozycji była Magdalena Turkawska, a autorami rozdziałów: Janusz Bysina, Joanna Cholewa, Stanisław Grodecki, Anna Kudela, Jadwiga Pierzchała, Jadwiga Raczyńska, Zygmunt Ryll, Norbert Rzepisko, Kazimiera Skałuba, Aleksandra Kwiatoń-Wrześniak oraz Agnieszka Zybek. Za redakcję odpowiedzialny był Dawid Góra, za korektę Maciej Malinowski, natomiast indeks zestawił Wojciech W. Wiśniewski. Projekt, skład i druk: Wydawnictwo PROMO. 

List do mieszkańców odnośnie wydania Monografii skierował burmistrz Adam Najder. 

Drodzy Czytelnicy,

W październiku tego roku oddaliśmy do druku drugie, uzupełnione, wydanie monografii Skawiny. Wydając w 2006 r. "Skawina. Zarys dziejów miasta" mieliśmy świadomość, że opracowanie to nie jest zakończone. Za nami osiem lat pracy poświęconej poszukiwaniu nowych materiałów w archiwach bibliotek i w prywatnych kolekcjach. Był to również czas utrwalania wspomnień osób starszych, świadków przeszłości.

Opowieść o Skawinie została uzupełniona o informacje na temat wydarzeń współczesnych niemniej równie ważnych zarówno dla miasta jak i tożsamości jego mieszkańców. Bez opowiedzenia o okolicznościach powstania hymnu Skawiny, poświęcenia sztandaru miasta, zamieszczeniu wspomnień z uroczystości odsłonięcia pomnika założyciela miasta Kazimierza III Wielkiego oraz pomnika upamiętniającego wizytę św. Jana Pawła II w naszym mieście, monografia Skawiny nie byłaby pełna.

W ostatnich latach zaszły również duże zmiany w wizerunku naszej Małej Ojczyzny. Możemy być dumni ze zrewitalizowanego Rynku, nowych ulic i placów, dwie nowe strefy gospodarcze dają nadzieję na dalszy, dynamiczny rozwój gospodarczy i wzrost zasobności mieszkańców. W minionym dziesięcioleciu doceniliśmy wybitne postaci z naszej lokalnej społeczności nadając im tytuły Honorowego Obywatela Skawina oraz Zasłużonego dla Skawiny. Nawiązaliśmy nowe przyjaźnie z czterema miastami partnerskimi. Podczas pracy nad nowym wydaniem zastał nas Jubileusz 650-lecia lokacji miasta i 650-lecia powstania parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Chcieliśmy wszystkie te wydarzenia upamiętnić w nowym wydaniu "Monografia Skawiny. 650 lat tradycji". Czas biegnie szybko, a w Skawinie dzieje się bardzo dużo. Mamy więc świadomość, że to naturalne, że za kolejne kilka lat znowu trzeba będzie podjąć pracę nad uzupełnieniem niniejszego opracowania.

Mojemu miastu życzę, by jego przyszłość tworzyły tylko dobre i szczęśliwe wydarzenia.

Adam Najder


KONKURS

Każdy kto poprawnie uzupełni zdania i wyśle maila z odpowiedziami na adres konkursskawina@gmail.com weźmie udział w losowaniu Monografii naszego miasta! Do rozdania mamy cztery egzemplarze! Prosimy nie zapomnieć o podpisaniu się pod odpowiedziami imieniem i nazwiskiem. Koniecznie dopiszcie także NUMER TELEFONU. Zapraszamy do udziału w konkursie! Odpowiedzi można przesyłać do 7 grudnia. W tytule maila prosimy napisać "Monografia".

1. Król Kazimierz Wielki lokował Skawinę, wtedy pograniczne miasto obronne, na prawie magdeburskim na mocy dokumentu z ... maja 1364 r. 

2. Szczególnie zasłużył się dla Skawiny opat Hieronim ... , który w 1571 r. oddał miastu łąkę na gruncie Zabagnie, a dokumentem z 1573 r. potwierdził prawa i przywileje miejskie z 1364 r. 

3. W pierwszej połowie XV w. Kazimierz Jagiellończyk nadał Skawinie prawo organizowania ... cotygodniowo w każdy czwartek (odbywają się one zgodnie z tradycją do dziś). 

4. Będąc na obcym dworze, zobaczył Kazimierz urodziwą Włoszkę imieniem ... . Zawróciła mu w głowie do tego stopnia, że wziął ją do Krakowa. 

5. Muzeum [Regionalne] zajmuje całe piętro Dworu ... .

Wszystkie zdania pochodzą z "Monografii Skawiny. 650 lat tradycji". 

Życzymy powodzenia!

 

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (2)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Autor: Skawina24.com | Dodane: Środa, 3 gru 2014, 10:49

Monografia nie jest do kupienia, jednak po informacje na temat książki należy się zgłaszać do Zespołu ds. Promocji, Sportu i Współpracy - 12 277 01 12.

Autor: jakaowasdx12 | Dodane: Poniedziałek, 1 gru 2014, 06:40

Gdzie mozna ja kupic?

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze