Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 279 | Kategoria: Kultura

Data dodania: Czwartek, 21 paź 2021, 20:14

Magiczna siła gór

Magiczna siła gór

Za nami pierwsze po półtorarocznej przerwie spotkanie Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności na żywo, z udziałem publiczności. Wspaniale jest znowu spotkać się z państwem, uśmiechnąć do siebie - chociaż nadal w maseczkach - i wreszcie nawiązać bezpośrednią interakcję, zadając pytania prelegentowi.

A te były niewyczerpane, gdyż naszym pierwszym gościem sezonu był Radek Woźniak - skawinianin, równie utalentowany, co skromny zdobywca swojego pierwszego ośmiotysięcznika - Gasherbrum II.

Niesamowicie się słucha opowieści o ekstremalnej wyprawie podanej w spokojny, pogodny sposób, jakby wspinaczka na dach świata była czymś zwyczajnym i codziennym. Ale to właśnie zasługa skromności naszego gościa, przed którym przecież jeszcze ostatni szczyt do zdobycia prestiżowego tytułu Śnieżnej Pantery. Radek nie epatuje niepotrzebnymi sensacjami, nie ukrywa jednak trudnych faktów z życia wspinacza. Opisuje nie tylko życie w obozie, ale także zwyczaje i zachowanie alpinistów zarówno w codziennych relacjach, jak i w drodze na szczyt. Także tych "niedzielnych" - nie dbających o drugiego człowieka, przyrodę, otoczenie, traktujących góry jak komercyjny towar.

Radek stworzył nam także namiastkę górskiego życia, prezentując swój podstawowy ekwipunek: od namiotu i śpiwora, po czekany i szable śnieżne. Sprawił tym niemałą uciechę szczególnie młodszym uczestnikom spotkania, chociaż i dorośli próbowali wyobrazić sobie noc w cienkim namiocie na skalnej lodowej półce...

Dziękujemy za tak liczną państwa obecność i zapraszamy na kolejne spotkanie w listopadzie, podczas którego w podróż po nieznanych zakamarkach Norymbergii zabierze nas Andrzej Pasławski.

Fotogaleria ze spotkania TUTAJ

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze