Witaj serdecznie w portalu informacyjnego Skawina24.com! W przypadku problemów - skontaktuj się z nami.

Przeczytano: 661 | Kategoria: Kultura

Data dodania: Poniedziałek, 15 lut 2021, 19:00

Laureaci konkursu "Benefis Naszej Rodziny" nagrodzeni

Laureaci konkursu

4 lutego w sali obrad skawińskiego ratusza obyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom trójetapowego konkursu na benefis dla rodzin uczniów uczęszczających do szkół biorących udział w I edycji kampanii społecznej "Benefis Naszej Rodziny".

Laureatami konkursu były dwie rodziny, których uczniowie uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach: rodzina Brzeskich i rodzina Tworzydło, które otrzymały trzecie, równorzędne nagrody w etapie wojewódzkim konkursu.

Uroczystego wręczenia nagród ufundowanych przez organizatorów kampanii oraz nagród ufundowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie dokonał burmistrz Norbert Rzepisko, który objął honorowym patronatem przebieg akcji na terenie gminy Skawina. W spotkaniu brały również udział Elwira Biel, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach oraz Małgorzata Kopeć, kierownik Centrum Wspierania Rodziny koordynująca przebieg kampanii na terenie Gminy.

W trakcie spotkania burmistrz złożył rodzinom gratulacje z okazji zwycięstwa w konkursie oraz podziękował za przypomnienie, jak ważną rolę odgrywają nasi bliscy. Zwycięzcy konkursu pokazali jak istotne są więzi rodzinne, które pozwalają przezwyciężać strach i pomagają w radzeniu sobie w trudnych momentach.

- Jestem pełen podziwu dla państwa zaangażowania w budowaniu więzi rodzinnych. Bardzo dziękuję za reprezentowanie i promocję naszej gminy na szczeblu całego województwa. Serdecznie gratuluję i mam nadzieję, że udział w tej jakże potrzebnej społecznie inicjatywie, przyczynił się do wzmocnienia więzi oraz pogłębienia relacji w państwa rodzinach - powiedział burmistrz.

W dalszej części podziękował dyrektor za wsparcie przedsięwzięcia i zaangażowanie w realizację kampanii na terenie szkoły oraz przekazał podziękowania nieobecnej na uroczystości Marlenie Curzydło, szkolnej koordynatorce akcji.

Podczas spotkania rodziny przybliżyły tematy swoich prac konkursowych, które polegały na przygotowaniu fotorelacji z krótkim opisem wydarzenia rodzinnego, które miało formę rodzinnego święta. Uczestnicy konkursu mogli przygotować i przeprowadzić dowolne aktywności: gry i zabawy, ułożyć scenariusz i odegrać widowisko, spektakl, warsztaty kulinarne, plastyczne i inne kreatywne takie jak: ułożenie specjalnej piosenki  o własnej rodzinie lub wiersz, wykonać plakaty i transparenty nt. rodziny, obejrzeć zdjęcia i pamiątki rodzinne, wykonać drzewo genealogiczne, przygotować olimpiadę sportową na wesoło i inne wydarzenia rodzinne.

Cele konkursu są w tym czasie szczególnie ważne - przygotowanie i przeprowadzenie "święta rodziny" może pomóc dzieciom przeżyć radość ze wspólnego, rodzinnego bycia wyjątkowym, poczuć siłę relacji, które dają poczucie bezpieczeństwa, odkryć nowe talenty i twórcze zaangażowane.

Konkurs rodzin był elementem kampanii "Benefis Naszej Rodziny" organizowanej po raz pierwszy w Małopolsce przez Stowarzyszenie Solny Gwarek z Wieliczki i Instytut Rozwoju Społecznego przy wsparciu finansowym Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - Biura Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej. Celem akcji było skupienie aktywności gmin i szkół w Małopolsce na trosce o rodzinę. Działania kampanijne były ukierunkowane na zachęcanie do tworzenia i kultywowania własnych rodzinnych obyczajów, okazywania sobie nawzajem szacunku w rodzinie, wzmacnianie więzi, pogłębianie relacji, propagowanie wartości rodzinnych, promowanie mody na wspólne, rodzinne spędzanie czasu wolnego, rozbudzanie ciekawości świata, pasji aktywności życiowej rodzin.

Projekt zakładał wypromowanie w małopolskich rodzinach celebrowania własnej wyjątkowości poprzez wprowadzenie do kalendarza uroczystości rodzinnych (jak rocznice, chrzciny, imieniny mamy, taty, urodziny dzieci) -  Benefisu  Naszej  Rodziny - dnia kiedy jesteśmy razem. W pierwszej edycji akcji wzięły udział 4 szkoły tj. Szkoła Podstawowa w Jaśkowicach, Szkoła Podstawowa w Wielkich Drogach, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Skawinie, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Skawinie.

W ramach kampanii szkoły przeprowadzały zajęcia warsztatowe on-line dla uczniów z podziałem na trzy kategorie wiekowe: uczniowie klas 1-2, 4-6, 7-8, szkolni koordynatorzy brali udział w konferencji inaugurującej kampanię, rodzicom zostały udostępnione pakiety pomysłów na wspólne spędzanie czasu w rodzinie, przygotowywano gazetki tematyczne w formie on-line propagujące wartości rodzinne (tworzone w oparciu o materiały kampanijne), szkołom udostępniono wystąpienia "Czas rodziny ? czas dla nas" Błażeja Pasiuta z Instytutu Dialogu, "Dobry cel - lepsza rodzina" dra Zbigniewa Barcińskiego ze Stowarzyszenia Pedagogów NATAN z Lublina oraz "Inspiracje do zorganizowania świata rodziny" dra Szymona Grzelaka, prezesa Zarządu Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej z Warszawy i inne cenny inicjatywy. 

Szkołom uczestniczącym w tegorocznej edycji kampanii serdecznie dziękujemy za udział w projekcie, którego realizacja była wspaniałą okazją do wspólnego spędzania czasu z rodziną, wzmacniania i pogłębiania więzi będących czynnikami chroniącymi przed uzależnianiami i innymi kryzysami, szczególnie teraz w okresie izolacji związanej z pandemią COVID-19. Wyrażamy nadzieję, że w czasie, gdy sytuacja epidemiologiczna wpływa na zmianę funkcjonowania szkół, a dzieci mają ograniczony kontakt ze swoimi rówieśnikami, kampania była dla nich wsparciem w prawidłowym rozwoju emocjonalnym, społecznym, intelektualnym. Kampania stanowiła element Gminnego Programu profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2020.

Źródło: UMiG

Brak galerii zdjęć

Zdjęcia (0)

Dodaj komentarz:

Komentarzy (0)

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Strona Skawina24.com wykorzystuje pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Polub Nas!Najpopularniejsze